JAZZ.PL

"Reflections of Purple Sun", czyli EABS z najnowszą płytą w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 19:00
W cyklu "Jazz.PL" usłyszeliśmy koncertowe wykonanie repertuaru zawartego na szóstym albumie zespołu EABS. Po raz kolejny jest to spojrzenie w kierunku historii polskiego jazzu - tym razem zespół wziął na warsztat cały krążek "Purple Sun", który Tomasz Stańko zarejestrował pół wieku temu. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo!
Zespół EABS na scenie Jazz.PL
Zespół EABS na scenie "Jazz.PL"Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

Nagranie kwintetu Tomasza Stańki powstało w 1973 roku w monachijskiej Musikhochschul. Album przygotowany przez zespół EABS zarejestrowano niemal dokładnie 50 lat później i zatytułowano "Reflections of Purple Sun". Grupa chciała w ten sposób oddać hołd jednej z najbardziej ikonicznych postaci polskiego jazzu.

- Patrząc na dorobek Tomasza Stańko, podeszliśmy do tematu poszukiwawczo. Chcieliśmy wybrać coś wyjątkowego. Nie było to w żaden sposób wymuszone, bo lubimy lata 70. Zespół Tomasza Stańko przekraczał wszelkie granice, niesamowite zgranie było w tym składzie. A poza tym jakoś naturalnie chodziła za nami ta płyta - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr.

Niezależnie od tego, że nagranie w większości wypełniają kompozycje Stańki, to jest to autorski krążek EABS, a słowo "Reflections" w tytule odnosi się do odbicia światła - refleksu, czyli już innej energii, zamkniętej w czasie i przestrzeni, ale o pół wieku później.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Idea nagrania tej muzyki dojrzewała w składzie EABS od 2017 roku, finalne próby zespół odbył jednak sześć lat później. 5 i 6 kwietnia 2023 roku muzycy spotkali się przy ulicy Rozbrat w Warszawie, w mieszkaniu Tomasza Stańki, gdzie dziś swoją siedzibę ma fundacja jego imienia. Właśnie tam zbudowali domowe studio i zarejestrowali nagranie.

- Trąbka, na której zagrałem, jest ostatnią, jaką Tomasz Stańko wybrał do swojej kolekcji. Ta trąbka była dla mnie najbardziej interesująca i inspirująca z powodu żywego i obszernego dźwięku oraz rozwiniętej technologicznie konstrukcji. Wybrałem tę trąbkę spośród innych również ze względu na jej barwę, która nie była jeszcze utożsamiana z ekspresją silnej osobowości artystycznej Stańki - mówi Jakub Kurek, trębacz EABS.

Zespół EABS powstał we Wrocławiu w 2011 roku. Jego skrót oznacza Electo-Acoustic Beat Sessions. Grupa kształtowała się jako swojego rodzaju idea "rekonstrukcji dekonstrukcji" i zarazem hołd dla twórczości klasyków kultury muzycznej, od jazzu po hip – hop. Ich muzyka to mieszanka tradycyjnego polskiego jazzu z dodatkiem hip – hopu, soulu, funku, muzyki elektronicznej i nowoczesnych kompozycji.  

Skład:

  • Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe
  • Paweł Stachowiak – gitara basowe
  • Jakub Kurek – trąbka
  • Olaf Węgier – saksofon tenorowy
  • Marcin Rak – perkusja

Koncert w Studiu S3 w Warszawie poprowadził Roch Siciński.

***

Na "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (28.06) w godz. 18.00-19.00.

pg/dz/wmkor