Marek Pędziwiatr o Sun Ra: inspiruje nowe pokolenia muzyków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 11:23
- To jest zmierzenie się z kimś, kto zostawił nam przestrzeń do eksplorowania muzyki - mówił o muzyce Sun Ra w "Poranku Dwójki" Marek Pędziwiatr, kompozytor i klawiszowiec formacji EABS.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
14:08 [ PR2]PR2 (mp3) 6 listopad 2020 09_35_06.mp3 Marek Pędziwiatr o albumie EABS "Discipline of Sun Ra" (Poranek Dwójki)
Sun Ra 1200.jpg
Sun Ra i jego dyscyplina

Właśnie na rynku ukazała się płyta EABS "Discipline of Sun Ra" będąca hołdem dla tego nieco zapomnianego kompozytora, pianisty, poety, filozofa. Płyta zawiera siedem nowych utworów Sun Ra z lat 1957-1979.

Uważał się za przybysza kosmosu. Był mistrzem improwizacji, a jednocześnie bezkompromisowo podchodził do dyscypliny. Choć jego nazwisko nie jest powszechnie znane, to wpływy tego artysty wyraźnie można usłyszeć we współczesnej muzyce jazzowej. Swoją fascynację kosmosem przekładał na zastosowanie instrumentów.

Sun Ra mówił, że jesteśmy już po końcu świata i żyjemy w pożyczonym czasie. - Nie do końca wiem, jakie jest wyjście z tego końca świata. Sun Ra wskazuje, żeby uciekać - opowiadał Marek Pędziwiatr. 

Źródło: EABS – temat/Discipline 27

- Jego muzyka jest ponadczasowa i do dziś poniekąd nierozumiana - zaznaczył Marek Pędziwiatr. - Zainspirował kolejne pokolenia do tworzenia nowych gatunków muzycznych. Jego muzyka miała duży wpływ na house, hip-hop, nie tylko na jazz, ale był trochę wyrzutkiem jazzowym.

Album grupy EABS to spojrzenie na dorobek Sun Ra z polskiej perspektywy i poszukiwanie w materiale wyjściowym bardziej dyscypliny w graniu muzyki improwizowanej niż afrofuturystycznych idei czy kosmosu.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Marek Pędziwiatr (pianista, kompozytor)

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Keir Neuringer. Ojciec chrzestny sceny muzyki improwizowanej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 01:00
Migawki z krakowskich piwnic i Ameryki ery protestów – Keir Neuringer, współtwórca zespołu Irreversible Entanglements, był gościem "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Zubel: praca nad utworem jest za każdym razem inna

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:00
- Ogromna była moja radość, kiedy dostałam list od Crumba, który miał okazję wysłuchać mojego nagrania. W liście były same superlatywy, a ja mnóstwo energii i ciężkiej pracy włożyłam w zrozumienie tego, co autor chciał powiedzieć - opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia Agata Zubel, kompozytorka, wszechstronna wokalistka, która otrzymała w tym roku Fryderyka w kategorii muzyka poważna za płytę z kompozycją George'a Crumba.
rozwiń zwiń