JAZZ.PL

Grzegorz Tarwid Trio zainspirowane twórczością Kurylewicza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:00
W cyklu "Jazz.PL" wystąpiło trio pianisty Grzegorza Tarwida. Artyści zaprezentowali utwory inspirowane twórczością wybitnego kompozytora Andrzeja Kurylewicza. Koncert transmitowaliśmy na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

Andrzej Kurylewicz to jeden z najważniejszych współczesnych polskich kompozytorów i jeden z pionierów muzyki jazzowej w Polsce. Był pianistą, puzonistą i trębaczem, nie stronił od dyrygentury. Różnorodność komponowanych utworów przyniosła mu sławę i uznanie. 12 kwietnia 2007 roku zmarł w Konstancinie-Jeziornie w wieku 74 lat.

Pisał klasyczną muzykę kameralną i symfoniczną, także utwory jazzowe, tworzył dla baletu i teatru. Andrzej Kurylewicz był też ważnym propagatorem jazzu w Polskim Radiu. To on założył w połowie lat 50. zespół jazzowy Polskiego Radia w Krakowie.

Twórczość Kurylewicza, wszechstronna i plastyczna w wyrazie przyniosła kompozytorowi wiele nagród i wyróżnień. Wśród tych największych wyliczyć należy: nagrodę na II Festiwalu Polskiej Twórczości TV w Olsztynie za muzykę do serialu telewizyjnego "Polskie drogi" w 1978 roku, nagrodę na VI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za muzykę do filmu "Lekcja martwego języka" w 1979 roku, nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Twórczości Radiowej i Telewizyjnej w Sienie – "Prix Italia ’81" – za muzykę do filmu "Droga" w 1981 roku.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL" trio pianisty Grzegorza Tarwida zagrało utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza.

- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie. Ciekaw jestem, czy w naszych czasach uda się odczytać na nowo emocje, które mu towarzyszyły, gdy te utwory powstawały - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid.

Skład zespołu:

Grzegorz Tarwid - fortepian

Max Mucha - kontrabas

Albert Karch - perkusja.

Koncert poprowadził Piotr Metz.

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (12.08) w godz. 18.00-19.00.