Euro 2020

Euro 2020: Christian Eriksen opuścił szpital. "Dobrze było znów zobaczyć kolegów"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 18:45
Duński piłkarz Christian Eriksen, który miał atak serca podczas sobotniego meczu Euro 2020 z Finlandią (0:1), po udanej operacji wszczepienia kardiowertera-defibrylatora (ICD) w piątek został zwolniony ze szpitala.
Christian Eriksen
Christian EriksenFoto: Shutterstock.com/Influential Photography
  • Euro potrwa do 11 lipca. Finał zaplanowano na Wembley w Londynie - tytułu broni reprezentacja Portugalii
  • Duńczycy po dwóch porażkach w grupie B (z Finlandią i Belgią) stracili szanse na awans do fazy pucharowej turnieju
EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

29-letni zawodnik Interu Mediolan po opuszczeniu szpitala odwiedził mieszkającą w Helsingor reprezentację Danii.

- Operacja się udała. Biorąc pod uwagę okoliczności wszystko ze mną dobrze. Wspaniale znowu było zobaczyć chłopaków, szczególnie po pięknym meczu, jaki rozegrali wczoraj. Nie muszę mówić, że będę im kibicował w poniedziałek w spotkaniu z Rosją" - przekazał Eriksen w oświadczeniu opublikowanym przez duńską federację piłkarską (DBU).

Piłkarz jeszcze raz podziękował za wszystkie życzenia i pozdrowienia. - To niesamowite uczucie - podkreślił.

Eriksen zasłabł w 43. minucie pierwszego meczu Danii na Euro 2020. Doszło u niego do zatrzymania pracy serca, był reanimowany na boisku, gdzie po kilku minutach odzyskał świadomość. Później trafił do szpitala w Kopenhadze, gdzie przebywał do piątku.

W czwartek piłkarze Danii i Belgii oraz holenderski sędzia Bjoern Kuipers stanęli w 10. minucie na murawie stadionu Parken w Kopenhadze, a następnie przez kilkadziesiąt sekund, wspólnie ze skandującymi imię Eriksena kibicami, bili brawo, aby oddać mu szacunek i go wesprzeć. Minuta gry została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie z "10" na koszulce gra Eriksen.

Euro 2020: Szwecja uporała się ze Słowacją. Polacy z nożem na gardle przed meczem z Hiszpanią

Przed spotkaniem na stadionie, oddalonym ledwie półtora kilometra od szpitala, w którym przebywał Eriksen, odśpiewano m.in. hymn Liverpoolu "You’ll Never Walk Alone" ("Nigdy nie będziesz szedł sam"), a belgijscy piłkarze przekazali duńskiej drużynie podpisaną przez zawodników koszulkę z numerem "10" i imieniem Eriksena na plecach.

Dania w czwartek przegrała z Belgią 1:2 i po dwóch kolejkach spotkań zamyka tabelę grupy B z zerowym dorobkiem punktowym. Ma jednak jeszcze szanse awansować do 1/8 finału, o ile w poniedziałek wygra z Rosją.

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie od wygranej Włochów z Turcją (3:0). Finał ME zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie.

Dania po pasjonującym spotkaniu przegrała 1:2 z Belgią w czwartkowym spotkaniu grupy B na Euro 2020. Skandynawowie grali dla Christiana Eriksena, który przebywa w szpitalu po tym, jak w meczu z Finlandią miał atak serca.

Mecz mistrzostw Europy Dania - Belgia, który odbywa się w Kopenhadze, został przerwany na chwilę w 10. minucie. W ten sposób oddano szacunek piłkarzowi gospodarzy Christianowi Eriksenowi, który po zawale serca w sobotnim spotkaniu z Finlandią przebywa w szpitalu.