Euro 2020

Euro 2020: Kylian Mbappe przeprasza Francję. "Chciałem pomóc, ale nie dałem rady"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:27
Kylian Mbappe w poniedziałkowy wieczór nie wykorzystał rzutu karnego w serii jedenastek, przez co Francuzi sensacyjnie odpadli z Euro 2020 w rywalizacji ze Szwajcarią. "Ta porażka przyniosła wielki smutek" - napisał piłkarz PSG w mediach społecznościowych, przepraszając francuskich kibiców.
Kylian Mbappe
Kylian Mbappe Foto: Forum/Reuters/JUSTIN SETTERFIELD
  • Sytuacja na boisku w Bukareszcie zmieniała się jak w kalejdoskopie
  • Ostatecznie lepsi okazali się Szwajcarzy, którzy lepiej wykonywali rzuty karne
  • Po 120 minutach na tablicy wyników widniał remis 3:3
Euro 2020: Francja odpada z turnieju. Kapitalne widowisko zakończyło się dramatem Kyliana Mbappe

Mecz w Bukareszcie śmiało może pretendować do miana jednego z najlepszych w historii piłkarskich mistrzostw Europy. Francuzi jeszcze przed turniejem byli wymieniani jako główny faworyt do jego wygrania, ale po niesamowitym spotkaniu musieli uznać wyższość Helwetów.

Niesamowite starcie

Szwajcarzy prowadzili po pierwszej połowie, dzięki bramce Harisa Seferovicia. W drugiej mogli podwyższyć wynik, jednak rzut karny Ricardo Rodrigueza obronił Hugo Lloris. Po interwencji francuskiego golkipera, w jego kolegów wstąpiły nowe siły, czego efektem były dwie bramki Karima Benzemy. Gdy w 75. minucie piękną bramkę po strzale z dystansu zdobył Paul Pogba, wydawało się, że mecz jest rozstrzygnięty.

Skazywani na pożarcie Helweci przeprowadzili jednak jeszcze jeden zryw. W ciągu ostatnich 10 minut regulaminowego czasu zdobyli dwie bramki, za sprawą Seferovicia i Marko Gavranovicia. Dogrywka nie przyniosła rezultatu i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne.

Przez pierwsze cztery serie strzelcy się nie mylili. W piątej Admir Mehmedi pokonał Llorisa, co oznaczało, że Kylian Mbappe musi trafić, by utrzymać Francuzów w grze. Strzał gwiazdora Paris Saint-Germain był jednak słaby i Yann Sommer zdołał odbić piłkę, po czym Szwajcarzy rozpoczęli świętowanie.

Przeprosiny od gwiazdora

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Mbappe po meczu odniósł się do odpadnięcia faworytów w mediach społecznościowych.

"Bardzo trudno to przeżyć. Ta porażka przyniosła wielki smutek, nie zdołaliśmy osiągnąć tego, co sobie założyliśmy" - zaczął. "Przepraszam za ten rzut karny. Chciałem pomóc zespołowi, ale nie dałem rady" - dodał.

Gwiazdor Francuzów przyznał, że po takim meczu ciężko mu będzie zasnąć. "Wiem, że wy, kibice, jesteście rozczarowani, ale i tak chciałbym wam podziękować za wasze wsparcie i wiarę w nas. Najważniejsze jest to, byśmy powrócili jeszcze silniejsi na kolejne turnieje" - napisał Mbappe, który na koniec pogratulował Szwajcarom.

01:04 Stefan Foltzer po porażce Fra na Euro.mp3 Po porażce mistrzów świata francuskie media piszą o ogromnym rozczarowaniu - o czym informuje z Paryża Stefan Foltzer (IAR)

W ćwierćfinale pogromcy mistrzów świata zagrają z Hiszpanią. Mecz odbędzie się w piątek w Sankt Petersburgu.

W jednym z najciekawszych meczów 1/8 finału Euro 2020 reprezentacja Chorwacji przegrała po dogrywce na Parken w Kopenhadze z trzykrotnym triumfatorem rozgrywek Hiszpanią 3:5 i odpadła z turnieju. Podopieczni Luisa Enrique w ćwierćfinale zagrają ze Szwajcarią.

Komentatorzy w Hiszpanii chwalą rodzimą reprezentację za pokonanie w Kopenhadze w 1/8 finału Euro 2020 zespołu Chorwacji. Zacięte, zakończone dogrywką spotkanie, w którym podopieczni Luisa Enrique zwyciężyli 5:3, nazywają "horrorem".