Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: kajakarskie zmagania rozpoczęte. Polskie osady w półfinałach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 05:35
Kajakarka Marta Walczykiewicz awansowała do półfinału rywalizacji w konkurencji K-1 na 200 m podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Była druga w swoim wyścigu eliminacyjnym, co zapewniło jej bezpośredni awans do półfinału. W półfinałach popłyną też Karolina Naja i Anna Puławska (K-2 500 m), które wygrały wyścig eliminacyjny, oraz najlepsi w ćwierćfinale kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak (C-2 100 m).
Marta Walczykiewicz w eliminacjach K-1 200 m podczas rywalizacji kajakarek
Marta Walczykiewicz w eliminacjach K-1 200 m podczas rywalizacji kajakarekFoto: PAP/Leszek Szymański

Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), srebrna medalistka igrzysk w Rio de Janeiro, przegrała tylko z Węgierką Dorą Lucz o zaledwie 0,002 sekundy. Trzecia była Szwedka Linnea Stensils, która z kolei straciła do Polki 0,011 s.

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJANY

Debiutująca na igrzyskach Helena Wiśniewska (CWKS Zawisza Bydgoszcz) spóźniła nieco start i na mecie zameldowała się czwarta, tracąc do zwyciężczyni Hiszpanki Teresy Porteli 0,595 s. Druga była Węgierka Anna Karasz. W rywalizacji jedynek na 200 m po dwie najlepsze zawodniczki z biegów eliminacyjnych bezpośrednio zakwalifikowały się do półfinału, który zaplanowano na wtorek.

W ćwierćfinale rywalizacji w konkurencji K-1 na 200 m Helena Wiśniewska odpadła. Polka uplasowała się na trzeciej pozycji, przegrywając jedynie ze Szwedką Linneą Stensils i Serbką Milicą Novaković. Wiśniewska straciła straciła do drugiej na mecie Novakovic 0,22 sekundy. Do kolejnej rundy przeszły dwie najlepsze zawodniczki.

Wiśniewska w Tokio wystąpi jeszcze w czwórce na 500 m, Walczykiewicz z kolei wystartuje w jedynce na 500 m.

Po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich w konkurencjach jedynek i dwójek kajakowych, a także jedynek kanadyjkowych, federacje mogą wystawić po dwie osady.

Czytaj również:

Z kolei kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli szóste miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym w konkurencji C-2 na 1000 m. Debiutujący na igrzyskach polscy kanadyjkarze stracili do zwycięzców Chińczyków (Pengfei Zheng i Hao Liu) aż 12,17 s. Drudzy na mecie zameldowali się Kubańczycy (Fernando Jorge Enriquez, Sergey Torres Madrigal) - te dwie osady zakwalifikowały się bezpośrednio do półfinału.

W ćwierćfinale Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak awansowali do półfinału konkurencji C-2 na 1000 m. Polacy triumfowali w swoim wyścigu, wyprzedzając Czechów i Kanadyjczyków.

W kategorii K-2 na 500 m kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska awansowały bezpośrednio do półfinału. Polki okazały się najlepsze w swoim wyścigu eliminacyjnym. Polki wyprzedziły drugie na mecie Francuzki o 0,927 sekundy. Trzecie były Chinki.

Bezpośredni awans do półfinału uzyskały po dwie najlepsze osady z czterech wyścigów eliminacyjnych. Pozostałe załogi szansy na zakwalifikowanie się będą szukać w ćwierćfinałach, zaplanowanych na poniedziałek.

Naja to dwukrotna brązowa medalistka olimpijska (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), Puławska z kolei debiutuje na igrzyskach. Polki dwa lata temu na ostatnich mistrzostwach świata w Szegedzie sięgnęły po srebrny medal.


Posłuchaj
00:28 Marta Walczykiewicz awansowała do półfinału rywalizacji w konkurencji K-1 na 200 m.mp3 Marta Walczykiewicz awansowała do półfinału rywalizacji w konkurencji K-1 na 200 m: na nic nie narzekam (IAR)

 

Półfinały i finał zaplanowano na wtorek.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

jmo

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020: kajakarz górski Majerczak wpłynął do półfinału K1. Stach odpadła w eliminacjach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:10
Startujący w konkurencji K1 (kajakowa jedynka) Krzysztof Majerczak awansował do półfinału igrzysk olimpijskich w Tokio. Ta sztuka nie udała się natomiast Aleksandrze Stach w C1 (kanadyjce jedynce).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: finał nie dla Polaka. Kajakarz górski Majerczak odpadł w rywalizacji K1

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 08:43
Kajakarz górski Krzysztof Majerczak nie awansował do olimpijskiego finału slalomu K1, zajmując w półfinale 15. miejsce w stawce 20 zawodników. Otrzymał dwie sekundy kary za dotknięcie tyczki, a do wejścia do finałowej dziesiątki zabrakło mu 2,54 s.
rozwiń zwiń