Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: gest Raven Saunders wywoła reakcję MKOl? Amerykankę może czekać kara

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 15:02
Raven Saunders, która sięgnęła po srebro w pchnięciu kulą na igrzyskach w Tokio, może zostać ukarana przez MKOl za gest, który wykonała podczas ceremonii przyznania medali. Amerykanka tłumaczyła, że chciała wyrazić solidarność z osobami, które muszą mierzyć się z dyskryminacją.
Raven Saunders
Raven SaundersFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis. 

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

W niedzielę mistrzynią olimpijską w pchnięciu kulą została Chinka Lijiao Gong została. Srebro trafiło do Amerykanki Raven Saunders, a brąz dla Nowozelandki Valerie Adams, która zdobyła czwarty medal igrzysk. 

Największym echem odbiła się jednak nie poziom sportowej rywalizacji, a gest wicemistrzyni podczas ceremonii przyznania medali. Wicemistrzyni podniosła ręce nad głowę i skrzyżowała je w literę "X". Później tłumaczyła, że był to gest, którym chciała zamanifestować jedność uciskanych ludzi.


Raven Saunders Raven Saunders

Saunders jest zaangażowana w obronę praw społeczności LGBT i podkreślała, że sama czuje się osobą dyskryminowaną, mówiła też o swojej walce z depresją. 

Organizatorzy igrzysk w Tokio, podobnie jak wielu innych imprez, nie pozwalają zawodnikom na manifestowanie poglądów i wszelkiego rodzaju polityczne gesty - przynajmniej jeśli chodzi o oficjalne ceremonie. MKOl zadeklarował, że miejscem na takie akywności mogą być media i portale społecznościowe. 

Czytaj także:

Nie wiadomo jeszcze, jakie konsekwencje spotkają Saunders za jej zachowanie, jednak MKOl przyznał już, że przygląda się sprawie Amerykanki.


Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego 

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020: finał na 400 m ppł bez Joanny Linkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:21
Joanna Linkiewicz nie awansowała do finału biegu na 400 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zajęła piąte miejsce w swojej serii czasem 55,67.
rozwiń zwiń