Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020. Wspinaczka sportowa: Aleksandra Mirosław pobiła rekord świata w finale, Polka wysoko w trójboju

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 15:31
Aleksandra Mirosław poprawiła rekord świata we wspinaczce sportowej na czas kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka triumfowała w finale pierwszej części kombinacji, uzyskując czas 6,84 sek. W klasyfikacji generalnej trójboju Polka zajęła 4.miejsce.
Aleksandra Mirosław na ściance w Tokio
Aleksandra Mirosław na ściance w Tokio Foto: EPA/DIMITRIS TOSIDIS
  • Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia
  • Impreza w stolicy Japonii pierwotnie miała się odbyć rok temu, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Specjalnie na to wielkie święto sportu portal PolskieRadio24.pl przygotował poświęcony wydarzeniu serwis.

Poprzedni najlepszy rezultat w czasóce należał do Rosjanki Julii Kapliny - 6,96.

Kolejną konkurencją był buldering - a to już zupełnie inna bajka. Polka, która specjalizuje się w czasówce, nie zaliczyła żadnego problemu i została sklasyfikowana na 8. miejscu w gronie ośmiu finalistek. Po dwóch konkurencjach Mirosław wciąż była jednak wysoko, zajmowała drugie miejsce.

Ostatnią konkurencją było prowadzenie, w którym Mirosław także była 8.

O końcowej kolejności w klasyfikacji generalnej we wspinaczce decyduje iloczyn miejsc zajętych we wszystkich konkurencjach.  Ostatecznie Polka wywalczyła 4. miejsce.

02:16 Mirosław Skrzyński.mp3 Z Aleksandrą Mirosław rozmawiał Robert Skrzyński. (PR1)

Mistrzynią olimpijską została Słowenka Janja Garnbret. Kolejne dwa krążki trafiły do reprezentantek Japonii. Srebro zdobyła Miho Nonaka, a brąz Akiyo Noguchi.

Wspinaczka sportowa debiutuje w programie igrzysk olimpijskich.

Polka specjalizuje się w sprincie - w tej konkurencji dwukrotnie (2018 i 2019) była mistrzynią świata. Za trzy lata na igrzyskach w Paryżu wspinaczka będzie oddzielną dyscypliną, w której zawodnicy będą rywalizować o medale.

WSPINACZKA SPORTOWA - ZASADY

Wspinaczka sportowa - zasady

Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia.

Zawody w stolicy Japonii pierwotnie miały się odbyć rok temu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.