Polskie Radio
Section05

nazizm

Hanna Krall. "Jestem reporterem i nigdy nikim innym nie będę"

– Chyba najlepsze co jest w tym naszym zawodzie reporterskim, że już dłużej niepodobna w nim wytrzymać, a znowu kiedy indziej, że lepszego w ogóle nie ma. Najlepsze jest w nim to, że wciąż spotyka się nowych ludzi oraz nowe światy, których nie można sobie samemu wymyślić – mówiła Hanna Krall na antenie Polskiego Radia. Ta znakomita reporterka i pisarka kończy dziś 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Krall literatura Marek Edelman Holokaust II wojna światowa Niemcy Niemcy

Winston Churchill. "Był symbolem oporu wobec niemieckiej agresji"

13 maja 1940 roku w czasie inauguracyjnego przemówienia przed Izbą Gmin nowy brytyjski premier Winston Churchill stwierdził, że może obiecać swoim rodakom "jedynie krew, znój, pot i łzy". Była to zapowiedź wyrzeczeń i oporu, jaki Wielka Brytania stawiła wobec agresywnej polityki hitlerowskich Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Winston Churchill II wojna światowa Józef Stalin Wielka Brytania Bitwa o Anglię Niemcy Jałta

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm III Rzesza Niemcy II Rzeczpospolita

Wilhelmshaven. Kriegsmarine skapitulowała przed Polakami

- Jako przedstawiciel zwycięskich sił zbrojnych sojuszniczych i w imieniu 1. Polskiej Dywizji Pancernej przyjmuję kapitulację twierdzy Wilhelmshaven. Obejmuję pełną władzę na obszarze twierdzy, nad miastem i portem - mówił w bazie Kriegsmarine płk. Antoni Grudziński, który w imieniu gen. Stanisława Maczka przyjmował kapitulację największej bazy morskiej III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Grudziński Radio Wolna Europa Stanisław Maczek II wojna światowa III Rzesza Niemcy