Polskie Radio
Section05
nazizm

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm Warszawa zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Stanisław Mikołajczyk Winston Churchill

Uhonorowanie byłego członka SS w Kanadzie. Szef MEiN: podjąłem kroki w kierunku jego ekstradycji

- Jeśli ujawnił się ukraiński nacjonalista z SS Galizien, to trzeba działać. Podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski. Nie ma miejsca w dzisiejszym świecie na gloryfikowanie choćby jednego nazisty, który brał udział w ludobójstwie na narodzie polskim na Wołyniu - podkreślił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Stanisław Janecki Kanada Ukraina nazizm II wojna światowa

Wacław Lipiński - głos walczącej Warszawy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. Ponadto starał się instruować ludność, jak należy zachować się wobec nalotów i bombardowań artyleryjskich. Próbował podnosić morale mieszkańców Warszawy i przeciwdziałać panicznym nastrojom i fali szpiegomanii.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński HISTORIA historia Polski

IPN zbada przeszłość nazisty odznaczonego przy okazji wizyty Zełenskiego. Chodzi m.in. o zbrodnię w Hucie Pieniackiej

Instytut Pamięci Narodowej zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy były członek zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizen Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne Huta Pieniacka IPN POLSKA społeczeństwo

"Wiodą spokojne życie na emeryturze". Media: Kanada niechętna do rozliczania niemieckich zbrodniarzy

Kanadyjski dziennik "National Post" napisał, że "naziści jako znaturalizowani obywatele wiodą spokojne życie na emeryturze w Kanadzie". Jak zaznacza, łowcy nazistów często wskazują na Kanadę jako jeden z krajów najbardziej nieskorych do pociągnięcia do odpowiedzialności i deportowania zbrodniarzy wojennych z państw Osi.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm Kanada Niemcy zbrodnie wojenne ŚWIAT Ameryka

Zbrodniarz z SS-Galizien uhonorowany w Kanadzie. Czarnek: podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji Hunki

"Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie, polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS-Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski" - poinformował na Twitterze Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek Kanada Ukraina Ameryka nazizm

Parlament Kanady uhonorował nazistę. Premier Trudeau: to głęboko zawstydzające

Premier Kanady Justin Trudeau odniósł się do uhonorowania w parlamencie Kanady weterana walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien. - To, co się stało, jest głęboko zawstydzające dla kanadyjskiego parlamentu, a tym samym dla wszystkich Kanadyjczyków - oświadczył szef kanadyjskiego rządu, cytowany przez publicznego nadawcę CBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Kanada Justin Trudeau nazizm

Parlament Kanady uhonorował nazistowskiego zbrodniarza. "Nie możemy pozwolić na wybielanie historii, to haniebne"

Michael Mostyn, szef B'nai Brith Canada, najstarszej w Kanadzie niezależnej żydowskiej organizacji praw człowieka skrytykował w poniedziałek uhonorowanie w kanadyjskim parlamencie członka dywizji SS Galizien Jarosława Hunki. "Nie możemy pozwolić na wybielanie historii" - napisał w mediach społecznościowych Mostyn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Żydzi Ukraina nazizm Ameryka Północna