Katar 2022
Section06

Katar 2022: Francja - Maroko. Faworyci nie zawiedli, obrońcy tytułu zagrają o złoto

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 21:57
Reprezentacja Francji pokonała Maroko 2:0 i awansowała do finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Rywalem obrońców tytułu w meczu o złoto będzie Argentyna.
Piłkarze reprezentacji Francji w trakcie półfinału mistrzostw świata z Marokiem
Piłkarze reprezentacji Francji w trakcie półfinału mistrzostw świata z MarokiemFoto: PAP/EPA/Georgi Licovski

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Piorunujący początek Francuzów

Mistrzowie świata sprzed czterech lat byli faworytami i już w piątej minucie wyszli na prowadzenie. Wszystko zaczęło się od dokładnego odegrania od obrońcy. Raphael Varane znakomicie podał do Antoine'a Griezmanna, a Jawad El-Jamiq nie był w stanie przejąć piłki.

Następnie Griezmann, już w polu karnym, podał do Kyliana Mbappe. Ten dwukrotnie został zablokowany, ale piłka trafiła do Hernandeza. Lewy obrońca ładnym strzałem z woleja pokonał Yassine'a Bounou!

Marokańczycy szybko się otrząsnęli i już w dziesiątej minucie było blisko wyrównania. Azzedine Ounahi uderzył z dystansu, lecz Hugo Lloris nie dał się zaskoczyć! Kapitan reprezentacji Francji popisał się dobrą paradą.

Podopieczni Didiera Deschampsa kontrolowali sytuację i w siedemnastej minucie powinni podwyższyć wynik. Olivier Giroud trafił jednak w słupek. Zaledwie cztery minuty później wymuszonej zmiany musiał dokonać trener „Lwów Atlasów” Walid Regragui. Kapitan Maroka Romain Saiss musiał zejść z boiska, a zastąpił go Selim Amallah.

58:14 Francja - Maroko - pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Francja - Maroko - pierwszą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Maroko nie przestraszyło się rywala

Strata lidera defensywy nie sprawiła, że gra Marokańczyków wyglądała gorzej. Przeciwnie, coraz częściej atakowali. W 27. minucie doszło do sporej kontrowersji po starciu Hernandeza z Sofiane'em Boufalem w polu karnym Francji. Choć po wślizgu Francuza pachniało rzutem karnym, meksykański sędzia Cesar Ramos uznał, że to Boufal faulował i ukarał go żółtą kartką.

Kolejną okazję na podwyższenie Francuzi mieli w 33. minucie, jednak strzał Aureliena Tchouameniego trafił w… Girouda. Pomocnik Realu Madryt lepiej pokazał się trzy minuty później. Tchouameni świetnie zagrał do Mbappego, który nie uderzył najlepiej i piłkę zdołał zatrzymać Achraf Hakimi. Po chwili piłka trafiła do Girouda, który jednak uderzył w bok bramki.

Końcówka pierwszej połowy należała do Marokańczyków, choć nie udało im się wyrównać. Najbliżej gola było w 44. minucie, gdy po rzucie rożnym efektownie z przewrotki kopnął El-Jamiq. Piłka najpierw trafiła jednak w słupek, a potem interweniował Lloris.

Ostatecznie Francuzi utrzymali prowadzenie po pierwszej połowie.

"Lwy Atlasu" rzuciły wyzwanie

Po przerwie podopieczni Walida Regraguiego udowodnili, że grupowa wygrana z Belgią oraz wyeliminowanie Hiszpanii i Portugalii nie było przypadkiem. "Lwy Atlasu" od początku przeważały.

W 53. minucie francuską drużynę przed stratą gola uratował Ibrahima Konate. Yahia Attiat-Allah dograł z lewej strony pola karnego, lecz stoper w ostatniej chwili wybił piłkę. Bardzo aktywny był też Boufal, ale optyczna przewaga Marokańczyków nie przekładała się jednak na 100-procentowe okazje bramkowe.

Zawsze czegoś brakowało. Tak jak w 67. minucie, gdy Attiat-Allah wrzucił minimalnie za wysoko na głowę Abderrazaka Hamdallaha. Francuzi głównie się bronili, ale trzeba przyznać, że Didier Deschamps trafił ze zmianami.

Kolo Muani odebrał nadzieję, ale Maroko walczyło do końca

Sporo ożywienia wniósł Marcus Thuram, a wynik podwyższył Randal Kolo Muani, który trafił w 79. minucie - zaledwie 60 sekund po wejściu na boisko! Napastnik Eintrachtu uderzył z bliska po indywidualnej akcji Mbappego, który mijał marokańskich obrońców jak tyczki.

Choć wydawało się, że z Marokańczyków zeszło powietrze, ci rzucili się jeszcze do ataków w doliczonym czasie gry. Dwie szanse na zdobycie gola miał Ounahi. Najpierw zablokował go jednak Griezmann, a potem Jules Kounde.

Francuzi zagrają więc w niedzielnym finale z Argentyną i staną przed szansą zostania pierwszą drużyną od 1962 roku, która obroniła mistrzowski tytuł. Marokańczycy pokazali, że pierwszy w historii awans do najlepszej czwórki nie był przypadkiem. W sobotę powalczą z Chorwacją o trzecie miejsce.

51:25 Francja - Maroko - drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Francja - Maroko - drugą połowę meczu MŚ Katar 2022 komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Francja - Maroko 2:0

Bramki: 1:0 - Theo Hernandez (5), 2:0 - Randal Kolo Muani (79)

Żółta kartka - Maroko: Sofiane Boufal.

Sędzia: Cesar Ramos (Meksyk). Widzów: 68 294.

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde, Raphael Varane, Ibrahima Konate, Theo Hernandez - Antoine Griezmann, Aurelien Tchouameni, Youssouf Fofana - Ousmane Dembele (78, Randal Kolo Muani), Olivier Giroud (65, Marcus Thuram), Kylian Mbappe.

Maroko: Yassine Bounou - Achraf Hakimi, Jawad El Yamiq, Achraf Dari, Romain Saiss (21, Selim Amallah, 78, Abde Ezzalzouli), Noussair Mazraoui (46, Yahia Attiat-Allah) - Hakim Ziyech, Azzedine Oudahi, Soyfan Amrabat, Sofiane Boufal (66, Zakaria Aboukhlal) - Youssef En-Nesyri (66, Abderrazak Hamdallah).

Zapis relacji na żywo:

21:55

90. minuta + 6 - KONIEC! FRANCJA W FINALE MISTRZOSTW ŚWIATA!

Maroko może być zadowolone z heroicznej momentami postawy swoich piłkarzy, ale to faworyci okazali się lepsi.

My już dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na mecze decydujące o medalach! Dobranoc!

21:52

90. minuta + 4 - Teraz było jeszcze bliżej gola dla Maroka!

Kounde w ostatniej chwili zatrzymał uderzenie Ounahiego. Ogromne zamieszanie w polu karnym.

21:52

90. minuta + 3- Marokańczycy jeszcze próbują.

Ounahi uderzał, ale Griezmann zablokował. Rzut rożny, z którego nic nie wynikło.

21:48

90. minuta - Aboukhlal strzela, ale Lloris broni.

Dodatkowo Marokańczyk był na spalonym.

Sędzia Cesar Ramos doliczył do drugiej połowy aż sześć minut.

21:46

88. minuta - Hakimi na spalonym. Piłkarz PSG nie ukrywa irytacji.

Chyba Marokańczycy stracili wiarę w awans do wielkiego finału...

21:44

85. minuta - Kilka ostatnich minut wygląda tak, że Marokańczycy próbują, ale chyba niespecjalnie już wierzą w awans.

Brakuje im konkretów w ofensywnych poczynaniach.

21:38

79. minuta - 2:0 dla Francji! Co za wejście Randala Kolo Muaniego!

Co za akcja Kyliana Mbappe, który mijał rywali jak tyczki! Piłka wpadła pod nogi napastnika Eintrachtu, a Kolo Muani strzałem z bliska zdobył swojego pierwszego gola w kadrze narodowej!

21:37

78. minuta - Znowu szarżował Hamdallah.

Piłka po jego strzale ląduje jednak w bocznej siatce.

Ostatnia zmiana w ekipie Maroka. Amallah schodzi, w jego miejsce Abde Ezzalzouli.

Zmiana też u Francuzów. Za Dembele wchodzi Randal Kolo Muani.

21:34

76. minuta - Było groźnie w polu karnym Francuzów.

Hamdallah za długo jednak holował piłkę, zamiast uderzyć na bramkę. W końcu został zatrzymany.

21:32

74. minuta - Thuram wniósł sporo ożywienia.

Francuski napastnik podał do Fofany, lecz ten nie uderzył zbyt dobrze.

21:30

71. minuta - Kolejny rzut wolny dla Francji po faulu Dariego na Thuramie.

Griezmann wrzucił na głowę Thurama, lecz ten uderzył obok bramki.

21:28

69. minuta - Teraz to Francuzi zagrozili bramce rywali.

Po rzucie wolnym Griezmanna piłka trafiła do Koundego, a ten mądrze odnalazł Mbappego. Piłkarz PSG uderzył, ale został zablokowany.

21:26

67. minuta - Attiat-Allah wrzucał na głowę Hamdallaha.

Minimalnie za wysoko.

21:25

66. minuta - Zmiany też w drużynie Maroka.

Abderrazak Hamdallah I Zakaria Aboukhlal zastępują Sofiane'a Boufala i Youssefa En-Nesyriego.

21:24

65. minuta - Didier Deschamps dokonuje pierwszej zmiany.

Marcus Thuram za Oliviera Girouda.

Bardzo przeciętny występ znakomitego francuskiego napastnika.

A Thuram już w pierwszej akcji szarżował w polu karnym rywali.

21:23

64. minuta - Mało widoczny dzisiaj Ousmane Dembele znalazł się w polu karnym, ale dograł za plecy Girouda.

Jak dotąd, druga połowa upływa pod znakiem dominacji drużyny z Afryki.

21:21

63. minuta - Kolejna groźna szarża Boufala w polu karnym.

Dobrze w defensywie zachował się Griezmann, który zażegnał niebezpieczeństwo dalekim wybiciem.

21:18

60. minuta - Kontra Francji. Mbappe do Griezmanna, który uderza z dystansu.

Rykoszet, ale też odgwizdana pozycja spalona Mbappego.

21:16

57. minuta - Znowu było groźnie.

Amrabat do Ounahiego, który zagrał do Hakimiego. Piłkarz PSG nie opanował jednak piłki w polu karnym.

Mbappe, który wcześniej ucierpiał w starciu z Amrabatem, kładzie się na boisku. Wygląda na to, że lider francuskiej kadry będzie mógł jednak grać dalej. Na razie zmienia but.

21:14

55. minuta - Teraz to Maroko częściej utrzymuje się przy piłce.

Czyżby podopieczni Walida Regraguiego byli w stanie sprawić sensację?

21:12

53. minuta - Maroko coraz mocniej napiera! Konate uratował drużynę przed stratą gola!

Yahia Attiat-Allah groźnie dogrywał z lewej strony pola karnego. Wcześniej szarżował Boufal. Coraz groźniej pod bramką Llorisa.

21:09

51. minuta - Ładna akcja Maroka. Ziyech do Hakimiego, który został jednak zablokowany.

Afrykanie pokazują, że trzeba się z nimi liczyć!

21:07

48. minuta - Griezmann prostopadle do Mbappego, który był jednak umiejętnie blokowany przez Hakimiego.

Bounou wyszedł z bramki i złapał piłkę. Marokański bramkarz jeszcze ucierpiał w starciu z Mbappem, ale już się podniósł.

21:06

47. minuta - Widowiskowa akcja Mbappego.

Gwiazdor PSG poradził sobie z Sofyanem Amrabatem, ale wycofał do... nikogo. Piłka trafiła ostatecznie do Julesa Koundego, który uderzył, lecz został zablokowany.

21:04

46. minuta - Zaczynamy drugą połowę z jedną zmianą w drużynie Maroka. Na boisku Yahia Attiat-Allah.

Murawę opuścił Noussair Mazraoui.

20:49

45. minuta + 4 - KONIEC 1. POŁOWY!

FRANCJA BLIŻEJ FINAŁU.

Gola zdobył Theo Hernandez, który potwierdził, że francuscy obrońcy są skuteczni w ważnych meczach.

20:48

45. minuta + 3 - Kolejna interwencja Llorisa.

Tym razem piąstkowanie po wrzutce Ziyecha z rzutu wolnego.

20:46

45. minuta - Po kolejnym kornerze Lloris, z problemami, złapał piłkę po wyjściu na przedpole.

Pierwsza połowa przedłużona o trzy minuty.

20:44

44. minuta - Ależ było blisko wyrównania!

Zamieszanie po rzucie rożnym i strzał przewrotką El-Amiqa!

Piłka zatrzymała się na słupku!

20:43

43. minuta - Ounahi szybko rozegrał do Hakimiego, który znalazł się w polu karnym.

Konate świetnie interweniował i będzie rzut rożny.

20:40

40. minuta - Sprytnie rozegrany korner. Varane uprzedził obrońców rywala i ruszył do wrzutki Griezmanna.

Uderzył jednak wyraźnie obok bramki.

20:39

39. minuta - Griezmann szarżował w polu karnym rywali.

El-Yamiq w ostatniej chwili wybił wślizgiem na rzut rożny.

20:35

36. minuta - Było blisko gola na 2:0!

Tchouameni świetnie zagrał do Mbappego, który nie uderzył najlepiej i piłkę zdołał zatrzymać Hakimi.

Po chwili piłka trafiła do Girouda, który jednak uderzył bok bramki.

20:34

35. minuta - Katastrofalny strzał Fofany po rzucie rożnym.

To był pierwszy korner dla "Les Bleus" w tym meczu.

20:33

33. minuta - Teraz było groźnie pod marokańską bramką.

Mbappe odegrał do Aureliena Tchouameniego, a francuski napastnik mocno kopnął na bramkę. Trafił jednak w... Girouda.

20:31

30. minuta - Dłuższa akcja Marokańczyków, którzy wymienili kilka podań.

Sędzia liniowy wychwycił jednak spalonego u Noussaira Mazraouiego.

20:27

27. minuta - Starcie w polu karnym Francji.

Sędzia uznał, że faulował Boufal, który upadł na murawę, i ukarał marokańskiego skrzydłowego żółtą kartką. Piłkarze z Afryki domagali się jednak rzutu karnego.

Hernandez ucierpiał w starciu z ukaranym kartką rywalem. Trzeba jednak uznać, że to Francuz wykonał wślizg, który mógł zakończyć się jedenastką!

20:26

26. minuta - Składna akcja Maroka, ale zwieńczona zablokowanym strzałem Achrafa Hakimiego.

O mało nie skończyło się to groźną kontra Kyliana Mbappego.

20:24

24. minuta - Francuzi kontrolują sytuację.

Varane co jakiś czas próbuje długich podań, ale nie przynoszą one takiego rezultatu, jak przy golu Hernandeza.

20:21

21. minuta - Szybka zmiana w drużynie Maroka. "Lwy Atlasu" przechodzą na ustawienie z czterema obrońcami.

Selim Amallah zastępuje kapitana Romaina Saissa, który przegrał z kontuzją.

20:19

19. minuta - Lloris pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu.

Kiepskie zagranie Hakima Ziyecha.

20:17

17. minuta - Powinno być 2:0!

Olivier Giroud trafia w słupek marokańskiej bramki!

20:16

16. minuta - Dobra, indywidualna akcja Sofiane'a Boufala, ale Ziyech uderzył bardzo słabo.

Kolejna okazja dla Marokańczyków.

20:15

15. minuta - Marokańczycy mieli rzut wolny z niezłej pozycji do dośrodkowania.

Wrzucał Ziyech, lecz Ibrahima Konate bardzo pewnie wybił piłkę głową.

20:12

12. minuta - Francuzi budują atak pozycyjny.

Mistrzowie świata ani myślą oddawać inicjatywę rywalom.

20:10

10. minuta - Mógł być remis! Azzedine Ounahi uderzył z dystansu, lecz Hugo Lloris nie dał się zaskoczyć!

Świetna parada bramkarza Tottenhamu.

20:08

8. minuta - Próbowali Marokańczycy, ale Hakim Ziyech stracił piłkę.

Dobry przechwyt Fofany i o mało nie mieliśmy groźnej kontry Francji.

20:05

5. minuta - GOOOL DLA FRANCJI! THEO HERNANDEZ!

Raphael Varane znakomicie podał do Antoine'a Griezmanna, a Jawad El-Amiq nie był w stanie przejąć piłki.

Następnie Griezmann, już w polu karnym, odegrał do Kyliana Mbappego. Ten dwukrotnie został zablokowany, a piłka trafiła do Hernandeza.

Lewy obrońca ładnym strzałem z woleja pokonał Yassine'a Bounou!

20:03

4. minuta - Francuzi jak dotąd nie forsują tempa.

Co ciekawe, to Marokańczycy są częściej przy piłce.

20:02

2. minuta - Spokojny początek z obu stron.

W tej chwili to marokańscy stoperzy wymieniają się piłką.

20:00

20.00 - Zaczynamy! Pierwszy gwizdek za nami!

Rozpoczęli Marokańczycy! W ich składzie zmiana tuż przed początkiem meczu: Achraf Dari zastąpił Nayefa Aguerda. Powodem problemy zdrowotne stopera.

19:58

19.58 - Hymny za nami. Coraz bliżej do pierwszego gwizdka sędziego Cesara Ramosa z Meksyku.

My liczymy, że dzisiejszy półfinał będzie bardziej zacięty niż mecz Argentyny z Chorwacją.

19:55

19.55 - Piłkarze już na murawie. Czas na hymny narodowe!

Najpierw "Marsylianka", a potem hymn Maroka.

19:52

19.52 - Piłkarze obu drużyn są już w tunelu prowadzącym na murawę.

Coraz bliżej do rozpoczęcia spotkania.

To już 62. mecz katarskich mistrzostw!

19:49

19.49 - Zdecydowanym faworytem tego meczu są Francuzi, jednak Marokańczycy już nie raz pokazali, że stać ich na niespodziankę.

Ponadto piłkarze z Afryki Północnej będą mogli liczyć dzisiaj na wsparcie około 50 tysięcy fanów z chyba wszystkich państw arabskich, którzy zjawili się w Al-Khor, by wspierać podopiecznych Walida Regraguiego.

19:44

19.44 - Transmisja meczu Francja - Maroko w Radiowej Jedynce. Komentują Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski<<<SŁUCHAJ<<<

Już teraz zapraszamy na transmisję półfinałowego starcia!

19:41

19.41 - Argentyńczycy grają znakomicie, jednak nie tylko oni mają apetyt na trzecie mistrzostwo świata.

Takie same ambicje mają Francuzi, którzy bronią miana najlepszej drużyny świata. "Trójkolorowi" przyjechali do Kataru znacząco osłabieni, a w ostatniej chwili z gry wypadł Karim Benzema. Kapitalnie zastąpili go jednak Kylian Mbappe i Olivier Giroud, którzy mają w dorobku, odpowiednio, pięć i cztery bramki na katarskim turnieju. O ich formie w 1/8 finału przekonali się reprezentanci Polski.

"Les Bleus" w półfinale nie mają jednak łatwo. Ich rywalem jest rewelacyjne Maroko. "Lwy Atlasu" w grupie ograły m.in. Belgów, a w fazie pucharowej wyeliminowały Hiszpanię i Portugalię. Tym samym Marokańczycy są pierwszą w historii drużyną z Afryki, która znalazła się w najlepszej czwórce mistrzostw świata.

19:39

19.39 - Przypomnijmy, że w finale na zwycięzcę dzisiejszego meczu czeka Argentyna.

Wczoraj "Albicelestes", dzięki wspaniałej grze głównie Leo Messiego i Juliana Alvareza, rozbili Chorwatów 3:0 i już mogą przygotowywać się do niedzielnego starcia o trzeci mistrzowski tytuł.

19:35

19.35 - Co można powiedzieć o wyjściowych składach?

Poza francuską jedenastką znaleźli się mający problemy zdrowotne Dayot Upamecano oraz Adrien Rabiot. Zgodnie z medialnymi spekulacjami, selekcjoner Didier Deschamps postawił w ich miejsce na Ibrahimę Konate oraz Youssoufa Fofanę.

Maroko wychodzi natomiast z piątką defensorów. Arabski zespół we wcześniejszych meczach fazy pucharowej grał defensywnie. Tym razem nie powinno być inaczej.

19:32

19.32 - Znamy już składy obu drużyn. Na kogo zdecydowali się selekcjonerzy: Didier Deschamps i Walid Regragui?

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde, Raphael Varane, Ibrahima Konate, Theo Hernandez - Antoine Griezmann, Aurelien Tchouameni, Youssouf Fofana - Ousmane Dembele, Olivier Giroud, Kylian Mbappe.

Maroko: Yassine Bounou - Achraf Hakimi, Jawad El-Amiq, Nayef Aguerd, Romain Saiss, Noussair Mazraoui - Hakim Ziyech, Azzedine Oudahi, Soyfan Amrabat, Sofiane Boufal - Youssef En-Nesyri.

19:30

19.30 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z drugiego półfinału mistrzostw świata w Katarze!

Już za pół godziny w Al-Khor rozpocznie się mecz broniącej tytułu Francji z rewelacją turnieju Marokiem.

Kto okaże się lepszy w starciu Dawida z Goliatem?