Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Holandia - Katar. "Oranje" w 1/8 finału! Gospodarze z kompletem porażek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:45
Holandia pewnie wygrała z gospodarzami turnieju Katarem 2:0 w ostatnim meczu grupy A mistrzostw świata w piłce nożnej i zapewniła sobie awans do kolejnej fazy turnieju. W 1/8 finału zagra również Senegal, który pokonał Ekwador 2:1.
Cody Gakpo cieszy się z bramki w meczu Holandii z Katarem na mistrzostwach świata Foto: PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

W drugim meczu grupy A Ekwador przegrał z Senegalem 1:2. Wcześniej już szanse na awans stracili piłkarze gospodarzy, którzy przegrali dwa spotkania.

Holandia - Katar. Pewna wygrana "Oranje" i awans do 1/8 finału mistrzostw świata

Katarczycy przed spotkaniem z Holendrami mieli na swoim koncie dwie porażki, które eliminowały ich z turnieju. W starciu z "Oranje" nikt nie miał wątpliwości, kto jest faworytem tego spotkania.

Holendrzy naciskali od pierwszych minut. Dwie dobre okazje miał Memphis Depay, ale nie udało się zaskoczyć bramkarza gospodarzy turnieju.

Szczęście do przyjezdnych uśmiechnęło się w 26. minucie, kiedy piłkę otrzymał Cody Gakpo. Piłkarz znalazł się w bardzo dobrej sytuacji i pewnie pokonał Meshaala Barshama.

Do przerwy Holandia kontrolowała przebieg meczu i prowadziła z Katarem 1:0.

Katar z kompletem porażek

Po zmianie stron "Oranje" ruszyli znowu do ataku, co szybko poskutkowało golem autorstwa Frenkiego de Jonga.

W 68. minucie Steven Berghuis podwyższył na 3:0, ale radość Holendrów nie trwała długo. Sędzia Bakary Gassama z Gambii skorzystał z analizy VAR i okazało się, że było zagranie rękę.

Holandia ostatecznie pokonała Katar 2:0 i awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata. Z grupy A w kolejnej fazie turnieju zameldował się także Senegal, który wygrał z Ekwadorem 2:1.

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

Na zakończenie fazy grupowej podopieczni Czesława Michniewicza zagrają w środę 30 listopada z Argentyną (20.00 - Doha)

Po dwóch kolejkach Polska zajmuje pierwsze miejsce w grupie C mistrzostw świata w Katarze z dorobkiem czterech punktów.

W pierwszym spotkaniu reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała z Meksykiem. Rzutu karnego nie wykorzystał w drugiej połowie Robert Lewandowski. W kolejnym z kolei Biało-Czerwoni wygrali z Arabią Saudyjską 2:0, a rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Pierwszą swoją bramkę na mundialu zdobył Lewandowski.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

00:47 Musioł po meczu Holandii.mp3 Holandia pokonała Katar i awansowała do 1/8 finału MŚ. O szczegółach - Tadeusz Musioł (IAR)

Holandia - Katar 2:0 (1:0)

Bramki: C. Gakpo - 26, F. de Jong - 50

Sędzia: Bakary Gassama (Gambia)

Holandia: Andries Noppert - Jurrien Timber, Virgil van Dijk, Nathan Ake - Denzel Dumfries, Marten de Roon (82. Teun Koopmeiners), Davy Klaassen (66. Steven Berghuis), Frenkie de Jong (86. Kenneth Taylor), Daley Blind - Cody Gakpo (82. Wout Weghorst), Memphis Depay (66. Vincent Janssen)

Katar: Meshaal Barsham - Ismail Mohamad (85. Musaab Khidir), Pedro Miguel, Boualem Khoukhi, Abdelkarim Hassan, Homam Ahmed - Hassan Al-Haydos (64. Ali Asad), Assim Madibo (64. Karim Boudiaf), Abdulaziz Hatem (85. Ahmed Alaaeldin) - Almoez Ali (64. Mohamed Muntari), Akram Afif

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: