Radio Parlament
Section01

Minister przeprasza za sytuację na kolei

migracja
migrator migrator 06.05.2010

Minister infrastruktury przeprosił na forum Sejmu za utrudnienia na kolei po wstrzymaniu ruchu części pociągów InterRegio przez Polskie Linie Kolejowe.

Cezary Grabarczyk tłumaczył, że choć nie ponosi bezpośredniej winy za obecną sytuację, odpowiada za nią jako minister.


Ministerstwo Infrastruktury ocenia obecną sytuację na kolei jako kryzysową. Od dwóch dni Polskie Linie Kolejowe, zarządca torów, wstrzymały ruch części pociągów należących do Przewozów Regionalnych i zapowiadają podobne działanie wobec Intercity. Obaj przewoźnicy zalegają wobec PLK z opłatami za użytkowanie torów - szacuje się, że chodzi o 350 milionów złotych.


W związku z konfliktem w sprawie spłaty należności Przewozów Regionalnych wobec PLK, dziś nadal wstrzymane jest kursowanie 46 pociągów InterRegio.


Szef resortu infrastruktury podkreślił, że pociągi Przewozów Regionalnych podlegają samorządom. Przypomniał, że decyzję o wydzieleniu z PKP przewoźników odpowiedzialnych za transport na poziomie regionów podjęto za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dodał jednocześnie, że to jego rząd przeznaczył znaczne kwoty na oddłużenie spółki Przewozy Regionalne. Cezary Grabarczyk przypomniał, że państwo wywiązało się z porozumienia w sprawie spłaty długów spółek przekazywanych samorządom.


Cezary Grabarczyk bronił Polskich Linii Kolejowych, które żądają od przewoźników kolejowych spłaty zadłużenia za użytkowanie torów. Tłumaczył, że tak jak przewoźnicy nie pozwalają, by ktoś jeździł na gapę ich pociągami, tak PLK nie chce, by przewoźnicy jeździli ich torami bez należnej zapłaty.


Posłowie wysłuchali w Sejmie informacji na temat bieżącej sytuacji w polskim kolejnictwie.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04