X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Czy prokurator w stanie spoczynku może być posłem?

migracja
migrator migrator 17.10.2011

Jest spór czy nowi posłowie PiS Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski mogą objąć mandaty poselskie. Obaj są prokuratorami w stanie spoczynku.

Jest spór czy nowi posłowie PiS Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski mogą objąć mandaty poselskie. Obaj są prokuratorami w stanie spoczynku.

Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział, że - zdaniem Prokuratury - Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski chcąc zasiadać w sejmie będą musieli zrzec się stanowiska prokuratora.

Mateusz Martyniuk powiedział IAR, że zarówno prokurator czynnie pełniący swoje stanowisko jak i pokurator w stanie spoczynku nie może łączyć tej funkcji z mandatem posła czy senatora. "Do takiego wniosku prowadzi interpretacja artykułu103 Konstytucji" - dodał. Zdaniem Martyniuka, wynika z tego, że jeżeli prokurator chce objąć mandat posła czy senatora powinien zrzec się zajmowanego stanowiska prokutarora czy też prokuratora w stanie spoczynku.

Według Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego, z zapisów w Konstytucji wynika jednoznacznie, że nie może wykonywać mandatu poselskiego tylko czynny zawodowo prokurator. Ich zdaniem, inna interpretacja tych przepisów jest niedopuszczalna bo musiałaby prowadzić do sytuacji, w której fakt wyboru do Sejmu pozbawiałby bezpowrotnie świadczeń emerytalnych sędziów czy prokuratorów w stanie spoczynku.

Prokuratorzy-emeryci powołali się też na uchwałę Krajowej Radu Prokuratury z dnia 22 września 2011 roku, która potwierdziła, że osoby w ich sytuacji mogą startować do Sejmu i Senatu, w przeciwieństwie do czynnych prokuratorów nie muszą zrzekać się swojego stanowiska i zachowują należne uposażenie. Dziś nowi posłowie PiS wydali oświadczenie, że nie będą pobierać wynagrodzenia poselskiego tylko uposażenie, które przysługuje im jako prokuratorom w stanie spoczynku. Odpowiedzieli w ten sposób na opinie podważające możliwość wykonywaniu mandatu poselskiego przez emerytowanego prokuratora.

Bogdan Święczkowski w rozmowie z IAR wyraził opinię, że cała sprawa jest sztucznie nakręcana, by uniemożliwić mu wykonywanie mandatu: "Myślę, że wiele osób się obawia profesjonalnych prawników w sejmie" - powiedział. Przypomniał też, że nie jest on pierwszym emerytowanym funkcjonariuszem służby publicznej, który zasiada w Sejmie.

Z kolei Dariusz Barski zwrócił uwagę, że prawnie nie jest możliwe zrzeczenie się funkcji prokuratora w stanie spoczynku. Wszelkie regulacje prawne dotyczą prokuratora czynnego. "Nawet nie mam podstawy prawnej aby zrzec się tej funkcji" - powiedział IAR.

Pytani przez nas konstytucjonaliści odmówili zajęcia stanowiska w tej sprawie.

iar wczesn/moc/tk

Section02
Section03
Section04