Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Ustawa wprowadza zmiany mające zapobiec utracie płynności finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych po 1 stycznia 2011 r. Najważniejsza z nich wprowadza zasadę stopniowego zmniejszania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności i podwyższania dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby o wysokim stopniu niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2013 r. dofinansowanie ma wynieść docelowo 180 proc najniższego wynagrodzenia za pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 100 proc. za pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i 40 proc. za zatrudnienie pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. kwoty te wyniosą odpowiednio: 170 proc., 125 proc i 50 proc najniższego wynagrodzenia. A od 1 lipca 2012: 180 proc., 115 proc. i 45 proc. Obecnie dofinansowanie to wynosi 160 proc, 140 proc. i 60 proc.
W ustawie zrezygnowano z dofinansowania zatrudniania osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury. Modyfikacji uległy też przepisy dotyczące zwolnienia zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej z podatków i opłat lokalnych.
Obecnie w gospodarce zatrudnionych jest ok. 260 tys. osób niepełnosprawnych . Większość z nich pracuje w zakładach pracy chronionej. Tylko ok. 66 tys. znalazło pracę na otwartym rynku pracy. W ostatnich dwóch latach, po zmianie przepisów, przybyło ponad 60 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych. Wprowadzono zachęty finansowe dla pracodawców, którzy zatrudniają niepełnosprawnych. Jednocześnie nałożono kary, dla tych, którzy ich nie zatrudniają.
Kary zasilają budżet PFRON. Ale jednocześnie z tego budżetu dofinansowuje się pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Sukces tego rozwiązania doprowadził do załamania finansów funduszu. W kasie PRFON-u brakuje prawie miliard złotych.
Danuta Zaczek /IAR/Radio Parlament