Cudzoziemcy kupują nieruchomości w Polsce
migracja
migrator migrator
13.05.2011
Sejm wysłuchał dziś /13.05.11/ corocznej informacji ministra spraw wewnetrznych i administracji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Sejm wysłuchał dziś /13.05.11/ corocznej informacji ministra spraw wewnetrznych i administracji o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Z informacji wynika, że z roku na rok wzrasta zaintersowanie kupowaniem polskich nieruchomości przez obcokrajowców.
W 2010 r. do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło łącznie 526 wniosków o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości, udziałów i akcji w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonychw Polsce.
W minionym roku minister wydał łącznie 763 decyzji na rzecz cudzoziemców, w tym 27 rozstrzygnięć dotyczących nabycia udziałów lub
akcji. Dokonanych transakcji było 14 procent więcej niż w roku 2009.
Spośród 336 spraw, zakończonych decyzją pozytywną, wydano: 264 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o powierzchni 807 ha, 62 zezwolenia na nabycie lokali mieszkalnych i użytkowych oraz 10 zezwoleń na nabycie udziałów i akcji w spółkach, będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał w 2010 r. 69 decyzji odmawiających cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości, lokali, udziałów i akcji. 10 decyzji odmownych wydano z powodu wyrażenia sprzeciwu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Najczęściej cudzoziemcy kupowali nieruchomości położone w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim i mazowieckim.
Wśród cudzoziemców, którzy uzyskali zezwolenie: osób fizycznych i osób prawnych łącznie, najczęściej reprezentowane było obywatelstwo i
kapitał: niemiecki, ukraiński i holenderski.
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele i przedsiębiorcy państw należących do Europejskiego Obszaru
Gospodarczego oraz Szwajcarii nie muszą, poza nielicznymi wyjątkami, ubiegać się o zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce. W dalszym ciągu potrzebują oni zezwoleń jedynie na nabycie nieruchomości rolnych lub leśnych /do 30 kwietnia 2016 roku/.
Wśród wszystkich transakcji zarejestrowanych w 2010 r. zdecydowana większość, bo aż 95% stanowiły transakcje dokonane bez obowiązku uzyskania zezwolenia.
/IAR/ Elżbieta Mamos