X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Maria Peszek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 14:56
Gdyby zebrać wszystkie głosy na "tak" i "nie", bilans pewnie oscylowałby w okolicach zera. To cena, jaką Maria Peszek płaci za wyrazistość.

Urodzona w 1973 we Wrocławiu córka wybitnego aktora teatralnego Jana Peszka wcześnie podążyła w ślady ojca. Już w wieku 9 lat zadebiutowała w serialowej ekranizacji książki "Rozalka Olaboga", by dwa lata później dołączyć do ekipy krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Pasję aktorską z powodzeniem realizowała po ukończeniu krakowskiej PWST, grając zarówno w przedstawieniach teatralnych, jak i w filmie (m.in. "Julia wraca" Agnieszki Holland, "Spis cudzołożnic" Jerzego Stuhra). Jednakże prawdziwą popularność osiągnęła za sprawą śpiewania. Nagrana w 2005 roku wspólnie z Wojciechem Waglewskim i jego synami debiutancka płyta "Miasto mania", stanowiąca zarazem ścieżkę dźwiękową do jej autorskiego spektaklu, okazała się wielkim sukcesem. Surrealistyczna opowieść o Mani, dziewczynie, która zamieszkała na dachu wieżowca i obserwowała z niego życie wielkiego miasta, pokryła się platyną, zaś Maria Peszek została uhonorowana dwoma Fryderykami. Swój charakteryzujący się odważnym igraniem ze słowem styl artystka określiła mianem wulgaryzmu magicznego. Idea ta znalazła jeszcze pełniejszy wymiar na drugim, wydanym w 2008 roku, krążku "Maria Awaria". Nagrana wspólnie z Andrzejem Smolikiem, przez wielu postrzegana jako kontrowersyjna, płyta dla Peszek stała się okazją do opowieści o hedonizmie i kobiecej seksualności.


"Rosół"


Przygotowując się do tego projektu, który oprócz płyty objął również książkę - album fotograficzny "Bezwstydnik", artystka wcieliła się w nową rolę. "Już nie jestem Manią, takim misiem puchatym, maskotką, tylko jestem Marią Awarią" – powiedziała w jednym z wywiadów, w innym dodając: "Chciałam też zobaczyć, jak to jest być taką chudą suką". Płyta ponownie osiągnęła status platyny, zaś jej autorka została nagrodzona prestiżowym Paszportem "Polityki". Dziś nie ulega wątpliwości, iż Maria Peszek jest jedną z najciekawszych polskich artystek pierwszej dekady XXI wieku. Patrząc na to, z jaką beztroską wygrywa dla siebie kolejne dziedziny sztuki, możemy być pewni, że jeszcze nie raz nas zaskoczy.

(bch)
Czytaj także

Maria Peszek

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2008 14:00
Dzisiaj gościem Prywatnej Kolekcji będzie Maria Peszek.
rozwiń zwiń