X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Duczmal Agnieszka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2008 17:25
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" została założona w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal – wyłącznego dyrygenta i kierownika artystycznego zespołu, należy do najlepszych orkiestr tego typu na świecie.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” świętować będzie w tym roku 40 rocznicę powstania. Założona w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal – wyłącznego dyrygenta i kierownika artystycznego zespołu, należy do najlepszych orkiestr tego typu na świecie.

POSŁUCHAJ: Rozmowy z Agnieszką Duczmal przeprowadzonego przez Adama Rozlacha, Program Pierwszy Polskiego Radia, 24.12.2007. (13,46 MB)

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" powstała czterdzieści lat temu w Poznaniu. Początkowo działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", a następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Pierwszy wyraźny sukces zespół odniósł w 1976 roku podczas Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim, otrzymując Srebrny Medal Herberta von Karajana. Rok później orkiestra została etatowym zespołem Polskiego Radia i Telewizji (w ubiegłym roku obchodziliśmy 30-lecie związku Orkiestry Kameralnej "Amadeus" z Polskim Radiem). Występy pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" zespół rozpoczął w 1988 roku.

Agnieszka Duczmal, założycielka zespołu, pozostająca do dziś jego wyłącznym dyrygentem i kierownikiem artystycznym, przyszła na świat 7 stycznia 1946 w Krotoszynie, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Ukończyła wydział dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w klasie profesora Witolda Krzemieńskiego. Pracowała jako dyrygent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu i Operze Poznańskiej. Orkiestrę Kamerlaną "Amadeus" założyła jeszcze podczas studiów. Członkami Orkiestry byli moi koledzy ze studiów. Nasze próby odbywały się albo w naszej macierzystej szkole muzycznej, a bardzo często także u mnie w domu, zajmując największy pokój. Jakoś się mieściliśmy, byliśmy przecież zespołem kameralnym. Entuzjazmu nam nie brakowało i chcieliśmy grać – wspomina początki Agnieszka Duczmal. Ze swoim zespołem, przez lata jego istnienia, wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Teatro Real w Madrycie, Konserthuset w Sztokholmie i Opera Concert Hall w Tokyo. W rodzinnym Poznaniu "Amadeus" koncertuje najchętniej w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W ciągu czterdziestu lat działalności Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" zdobyła wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Oprócz wspomnianego Srebrnego Medalu Herberta von Karajana otrzymała także wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie w 1975 roku, a jej założycielce i dyrygentowi prezydent Republiki Włoskiej przyznał w 1982 roku tytuł "La donna del mondo" ("Kobieta Świata") za wybitne osiągnięcia kulturalne, naukowe i społeczne. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" nieprzerwanie od wielu już lat dokonuje nagrań muzycznych dla Polskiego Radia i Telewizji. Muzykę w wykonaniu zespołu rejestrowały także zagraniczne stacje radiowe i telewizyjne, m.in.: BBC (Londyn), CBC (Montreal), WDR, NDR, BBC oraz telewizje francuska i meksykańska.

Proszę mi życzyć - mówi Agnieszka Duczmal w czterdziestą rocznicę działalności zespołu - aby Polskie Radio było jeszcze przez długie lata prawdziwym naszym mecenasem. Abyśmy istnieli w tym radiu kochani przez macierzystą instytucję i ludzi w niej pracujących i rządzących nią. Abyśmy mogli widzieć i słyszeć kolejne płyty, które wydawane są z naszych nagrań. Żebyśmy mogli być przybliżani nie tylko w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ale również w Filharmonii Narodowej i Studiu S-1, ponieważ jesteśmy Orkiestrą Polskiego Radia SA w Warszawie.

(ab)