X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Turbo

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 09:00
Grupa Turbo, dla miłośników polskiego ciężkiego rocka niemalże znak firmowy tego gatunku muzyki, obchodzi w tym roku trzydziestolecie swojej działalności.

W pierwszych miesiącach 2010 r. minęło 30 lat od powstania zespołu Turbo. Grupa została utworzona w styczniu 1980 r. przez basistę Henryka Tomczaka. W pierwszym składzie, znaleźli się jeszcze: Wojciech Hoffman – gitara, Wojciech Anioł – perkusja i Wojciech Sowula – wokalista. W czerwcu tegoż roku zespół w rzeczonym składzie we wrocławskim studiu Polskiego Radia nagrał debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa ukazały się na pierwszym singlu kapeli. Wkrótce potem doszło do licznych zmian personalnych w grupie, m. in. odszedł jej założyciel Henryk Tomczak.

W roku 1982 ukazuje się pierwsza płyta zespołu: "Dorosłe dzieci". Z tej płyty pochodzi tytułowa "pokoleniowa" ballada "Dorosłe dzieci" – najbardziej popularny wśród szerokiej publiczności utwór grupy. Od tego czasu do chwili obecnej zespół wydał m. in. 10 płyt studyjnych, z których najbardziej przypadły do gustu miłośnikom polskiego heavy metalu dwie – "Kawaleria Szatana" i "Ostatni wojownik" (oba wydawnictwa z 1987 r.) oraz bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność album koncertowy "Alive!" (1988 r.).

Zespół Turbo przez lata swojej działalności stał się dla miłośników polskiego ciężkiego rocka niemalże znakiem firmowym tego gatunku muzyki, doskonale znanym i rozpoznawalnym.
Obecnie grupa Turbo występuje w składzie:
Wojciech Hoffmann (od 1980) – gitara,
Bogusz Rutkiewicz (1983-1988 i od 1996) – gitara basowa,
Tomasz Krzyżaniak (od 2001) – perkusja,
Dominik Jokiel (od 2001) – gitara,
Tomasz Struszczyk (od 2007) - wokal.

Z okazji tegorocznego okrągłego jubileuszu, 18 września br. w Klubie Muzycznym "Progresja" odbędzie się koncert z udziałem pięciu heavy metalowych wykonawców zaproszonych przez grupę Turbo do wspólnego świętowania na scenie.

Koncert otworzy brytyjska formacja Crimes Of Passion mająca na swoim koncie debiutancki album o tejże nazwie, znana m. in. z grania podczas swoich występów coverów Black Sabbath i… utalentowanej blond gitarzystki.  Po nich na scenę wyjdzie warszawsko-krakowski Privateer, założony w 2005 r. przez gitarzystę basowego Andrzeja "Skorgana" Pichlińskiego. Grupa wydała w roku 2006 longplay "The Traitors”. W tym roku w kwietniu powstał niezwykle interesujący, oryginalny dla tego nurtu muzycznego, wideoklip do utworu "Origami":

Kolejny wykonawca, Thunderbolt, to nie druga odsłona black metalowej formacji rodem z Głogowa, istniejącej w latach 1993 – 2007, a której założyciel, wyemigrował do Norwegii, lecz całkowicie odmienna grupa z… Norwegii właśnie.

Po sympatycznych Norwegach wystąpi Amerykanin Tim "Ripper" Owens, który w zastępstwie Roba Halforda nagrał z Judas Priest dwie płyty studyjne oraz był wokalistą w Iced Earth. Według zapowiedzi, podczas warszawskiego koncertu, oprócz utworów ze swojej niedawno wydanej, udanej, solowej płyty "Play The Game", ma on przypomnieć kompozycje z płyt Judas Priest.

Jako co-headliner wystąpi tego wieczoru Turbo. Czy ze sceny popłyną dźwięki niecharakterystycznej dla zespołu, acz kojarzonej przez najszersze grono słuchaczy z tą grupą ballady "Dorosłe dzieci" z pierwszego longplaya z 1983 roku? Zobaczymy. Według zapowiedzi ma to być długi występ, pełen niespodzianek.

Ostatnim akordem wieczoru i głównym daniem (oprócz Turbo) ma być występ założonej w 1997 r. przez Mata Sinnera i Ralfa Scheepersa grupy spod znaku speed i power metalu -  Primal Fear, czerpiącej swoje inspiracje z twórczości Judas Priest.

Klub Muzyczny Progresja, Warszawa 
18 września 2010, godz. 18:00
Bilety: 85 zł

(JM)