X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Nie masz drugiego nad Menuhina Yehudiego!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 08:35
80 płyt CD, 11 DVD, a także 250 stronicowa książka w twardej oprawie introligatorskiej. Z okazji setnej rocznicy urodzin legendarnego skrzypka Yehudiego Menuhina ukazał się obszerny boks dokumentujący jego artystyczną spuściznę.
Yehudi Menuhin na zdjęciu z 1976 r.
Yehudi Menuhin na zdjęciu z 1976 r.Foto: Allan Warren/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- Wiem od tej chwili, że jest w niebiosach Bóg – powiedział w 1929 roku słuchając jego gry Albert Einstein. - Cudowne dziecko jest czymś zasadniczo anormalnym, jak samo słowo wskazuje. On jest jednak po prostu geniuszem, geniuszem – by tak to ująć – w stanie normalnym – zachwycał się wybitny dyrygent Ernest Ansermet.

Od najmłodszych lat, aż do ostatniego koncertu - Yehudi Menuhin był uważany za geniusza skrzypiec, z urodzenia Amerykanin, z wyboru Brytyjczyk, bardzo lubił Polskę i Polaków. Wielokrotnie do nas przyjeżdżał i współpracował także z Sinfonią Varsovia, której był pierwszym gościnnym dyrygentem. W 1996 roku, z okazji przypadającej 80. rocznicy jego urodzin, orkiestra Sinfonia Varsovia pod jego dyrekcją nagrała komplet symfonii Beethovena oraz Schuberta i odbyła szereg tournée koncertowych po całym świecie. - Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia – odwdzięczał się jej ciepłymi słowami artysta.

Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Warner Classic wydał znakomity boks „The Menuhin Century”, który przedstawia współpracę z wytwórnią HMV/EMI i prezentuje nagrania między 1929 a 1998 rokiem. Prawie jedną trzecią zaprezentowanych utworów było albo rzadko wydawanych albo nigdy. Ile tu gwiazd – wspaniałych wykonawców, dyrygentów i ich orkiestr! Aż trudno zliczyć. Oczywiście, interpretacje dzieł się dublują - ale dzięki temu mamy szansę pobawić się w detektywa i odnajdywać różnice w interpretacjach, w brzmieniu, w sposobie ujęcia tematów. Szczególne brawa należą się też osobom odpowiedzialnym za remastering – nawet najstarsze nagrania brzmią po tylu latach świetnie!

Oprócz płyt, w boksie znajdziemy aż 11 filmów DVD, które, obok ślicznej, pięknie wydanej książki, stanowią doskonałe uzupełnienie tego wyjątkowego wydawnictwa.

Mieczysław Burski

 


Czytaj także

Stulecie urodzin Sir Yehudiego Menuhina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:40
Z okazji jubileuszu słynnego skrzypka posłuchamy jego koncertów z Polską Orkiestrą Kameralną i Sinfonią Varsovią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica fenomenu Yehudi Menuhina

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 16:29
W 100. rocznicę urodzin legendarnego skrzypka mówiła o nim w Dwójce m.in. Lady Camilla Panufnik.
rozwiń zwiń