X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Henryk Wars - polski Gershwin

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 07:00
W 24. rocznicę śmierci twórcy takich niezapomnianych szlagierów takich jak "Ach śpij kochanie", czy "Miłość ci wszystko wybaczy" przypominamy rozmowę z biografem kompozytora, Ryszardem Wolańskim.
Audio
  • Ryszard Wolański o znaczeniu Henryka Warsa dla polskiego kina
  • Ryszard Wolański o książce poświęconej Henrykowi Warsowi
  • Henryk Wars - polski Gershwin. (PR, 2010)

- Dlaczego Wars nie napisał muzyki do twojego filmu? A wiesz, bo był akurat na wczasach w Juracie - to jedna z charakterystycznych anegdot powtarzanych wśród przedwojennych reżyserów. Henryk Wars należał do najbardziej rozchwytywanych i płodnych twórców muzyki filmowej.

- Opatrzył swoją muzyką prawie 1/3 wszystkich polskich filmów powstałych w okresie XX-lecia miedzywojennego - mówił na antenie Jedynki Ryszard Wolański, autor książki "Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie."  W biografii Warsa swojego autorstwa analizuje on znacznie kompozytgora dla historii polskiego filmu.

W książce śledzimy losy Henryka Warsa od czasów, gdy jego piosenki śpiewały gwiazdy przedwojennego kina (m.in. Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Adolf Dymsza), przez lata wojennej zawieruchy, gdy grał w orkiestrze wędrującej z wojskami gen. Andersa, aż po trudny okres po 1945 roku, kiedy walczył on o uznanie przez branżę filmową w Hoolywood.

O książce i niedocenieniu Henryka Warsa jako kompozytora muzyki filmowej Ryszard Wolański opowiadał Pawłowi Sztompke w audycji "Muzyczna Jedynka".

Zobacz więcej na temat: Henryk Wars dzień w którym

Czytaj także

Czasem gramy: Henryk Wars

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2007 11:00
30 lat temu zmarł Henryk Wars – twórca największych przebojów polskiego kina lat międzywojennych. Jego piosenki cieszą się niezmienną popularnością do dziś – to prawdziwy fenomen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nordyckie freakowe wariacje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 16:38
W najbliższą niedzielę, 12 września, w Krakowie rozpocznie się 8. edycja jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce – Sacrum Profanum!
rozwiń zwiń