X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wspominamy najpopularniejszą wokalistkę roku 1968

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2011 08:00
20 lat temu, 1 stycznia 1991 roku, w wypadku samochodowym zginęła Adrianna Rusowicz.

Publiczności znana jako Ada Rusowicz - piosenkarka, solistka popularnego w latach 60. i 70. zespołu "Niebiesko-Czarni".

W 1968 zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku. Wraz z zespołem "Niebiesko-Czarni" Ada Rusowicz koncertowała we Francji, Austarlii, Belgii, Czechosłowacji, Finlandii, Jugosławii, Kanadzie, NRD, RFN, Szwecji, USA i ZSRR. Jej największe przeboje to: " Duży błąd", "Za daleko mieszkasz miły", "Nie pukaj do moich drzwi", "Mogło być inaczej", "Czekam na miłość" i "Masz u mnie plus", w duecie z Wojciechem Kordą.

Adrianna Rusowicz urodziła się 8 września 1944 roku w Wilnie. Była pierwszą żoną Wojciecha Kordy, gitarzysty i wokalisty zespołu "Niebiesko - Czarni". Pobrali się w Dzieżgoniu w 1971 roku.

22 kwietnia 1973 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Niebiesko-Czarni z solistami Adą Rusowicz, Wojtkiem Kordą i gościnnie Stanem Borysem zaprezentowali pierwszą polską rock-operę "Naga". W ciągu 2-ch lat zespół zagrał 130 przedstawień, cieszących się wielkim zainteresowaniem publiczności.
Kolejne lata, to dziesiątki koncertów w ZSRR, Czechosłowacji, NRD, USA, Kanadzie, Australii czy Szwecji.

W latach 1977 - 80 Adrianna Rusowicz śpiewała w utworzonym z Wojciechem Kordą duecie "Ada i Korda", któremu towarzyszył zespół instrumentalny Horda. W roku 1979 duet nagrał jedyny albumu "Masz na mnie sposób", na którym znajdują się takie przeboje "Masz u mnie plus", "Mamy fart", "Czas wszystko zmienia".

Rok 1991 rozpoczął się tragicznie - 1 stycznia samochód, którym jechali Ada i Wojtek uległ wypadkowi, w którym zginęła piosenkarka. W sierpniu tego samego roku w Studiu Giełda w Poznaniu, Wojtek Korda w towarzystwie Dariusza Kozakiewicza - gitara, Krzysztofa Przybyłowicza - perkusja i Sławomira Sokołowskiego - instrumenty klawiszowe, nagrał album poświęcony pamięci Ady Rusowicz "Radości i smutki". Rok później, 10 października Wojtek z przyjaciółmi oddali hołd Adzie grając i śpiewając w koncercie poświęconym jej pamięci. Tym samym, reaktywował się zespół "Niebiesko - Czarni".