Polskie Radio
Section05
Finlandia

Stan wyjątkowy w Finlandii. Władze chcą zamknąć Helsinki i inne miasta

Stolica Finlandii - Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła premier Sanna Marin. Projekt w sprawie ograniczenia prawa mieszkańców regionu Uusimaa do przemieszczania się został przesłany do parlamentu. Celem rządu jest izolacja obszaru od 27 marca na okres kolejnych trzech tygodni. Do 13 kwietnia w Finlandii obowiązuje stan wyjątkowy.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT Finlandia pandemia

Małgorzata Sidz: Finowie mają bardzo głębokie związki z naturą

- Nawet ci, którzy mieszkają w dużych miastach chcą być częścią przyrody. Chodzą do lasu, kapią się w morzu i jeziorach, a kiedy tylko mają okazję, jeżdżą do domków letniskowych. Natura jest dla nich bardzo ważna. Chciałam pokazać też, że żyją trochę w rytmie tej natury - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka książki reporterskiej "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii".
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Dwójka Bartosz Panek KULTURA Czarne

Zawieszone loty, ewakuacja obywateli. Jak Europa radzi sobie z koronawirusem?

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 6 tys. zakażeń i 132 zgony. Wirus przedostał się też poza granice Azji. Obecność koronawirusa potwierdzono w kilku państwach Europy. Jak wygląda sytuacja w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Finlandii?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne zdrowie zapalenie płuc Niemcy Ukraina Finlandia Chiny Europa LOT ŚWIAT Wielka Brytania Włochy

Finlandia proponuje cięcia w budżecie UE, Polska nie jest zadowolona

Finlandia, kierująca pracami Unii, zaproponowała kolejne cięcia w europejskim budżecie po 2020 roku, Polska nie jest zadowolona. W projekcie budżetu przewidziano 1,07 procent dochodu narodowego Wspólnoty. To mniej niż w maju ubiegłego roku proponowała Komisja Europejska. Minister do spraw europejskich, w przesłanym Polskiemu Radiu komentarzu napisał, że ta propozycja nie przybliża do porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet unijny Finlandia Unia Europejska

Szczyt UE. Do grudnia Finlandia powinna przygotować projekt budżetu

Europejscy przywódcy mają dziś zobowiązać Finlandię, kierującą pracami Wspólnoty do przedstawienia przed grudniem projektu unijnego budżetu z konkretnymi liczbami i podziałem pieniędzy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt wniosków w tej sprawie na rozpoczynający się dziś po południu unijny szczyt w Brukseli. Dyplomaci wątpią jednak, by do końca roku udało się uzgodnić nowy budżet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Finlandia