X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

W pierwszy dzień lata róbcie muzykę!

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 08:00
Dziś w ponad 300 miastach na świecie muzycy i melomani zamanifestują swoją miłość do muzyki. W Polsce w obchody Święta Muzyki włączyły się m.in. Toruń, Warszawa i Szczecin.

Dziś przynajmniej w trzech polskich miastach muzyka rozleje się po skwerach, bramach, ulicach i kościołach. Jazzmani, rockmani, folkowcy i reprezentanci wielu innych gatunków, za darmo zaprezentują swoje artystyczne płody, a wszystko to w ramach uczczenia ciągle młodej, bo zaledwie 29-letniej tradycji Święta Muzyki.

Pomysł by moment letniego przesilenia słonecznego oficjalnie uczynić Świętem Muzyki narodził się we Francji z inicjatywy kompozytora polskiego pochodzenia - Marcela Lewandowskiego oraz ministra kultury Jacka Langa. Ten ostatni w swoim przemówieniu z 1982 roku zachęcił paryskich muzyków amatorów, by ci występami uczcili pierwszy dzień lata. Wezwanie ministra do robienia muzyki wyciągnęło na ulice Paryża ponad tysiąc muzyków. Z czasem pomysł podchwyciły inne francuskie miasta. Pięć lat później w święcie wzięło udział już 50 państw.

Polska w obchody Święta Muzyki po raz pierwszy włączyła się w roku 2007 za sprawą toruńskiej edycji imprezy. Od tego czasu Toruń, a wkrótce i Warszawa stały się najsilniejszymi polskimi ośrodkami propagującymi ideę muzycznego święta.

Jak piszą organizatorzy toruńskich obchodów Święto Muzyki różni się w zasadniczy sposób od innych imprez kulturalno-muzycznych, koncertów, festiwali. Wydarzenie jest bowiem skierowane zarówno do amatorów, jak i do tych, którzy zajmują się muzyką zawodowo. Nawołuje do spontanicznego stawienia się w przestrzeni publicznej danego miasta i grania darmowych, otwartych koncertów. Święto Muzyki nie ma jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach (tzw. punktach muzycznych) na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli: muzyków, publiczności i koordynatorów.

Z roku na rok coraz więcej polskich muzyków włącza się w świętowanie w przestrzeni miejskiej. Wśród atrakcji tegorocznej, stołecznej edycji są m.in. jamajska wioska na Pradze, oraz chóralne śpiewy na ulicy Chmielnej. Wszelkimi gatunkami muzycznymi we wtorkowe popołudnie rozbrzmią dziesiątki klubów i pubów w Toruniu. Swoje skwery i bramy muzykom udostępnił Szczecin.

Pełen program polskich obchodów Święta Muzyki znajdą Państwo na stronach poszczególnych organizatorów:

http://www.swietomuzyki.pl/ - Toruń
http://swietomuzyki.com - Warszawa
http://www.swietomuzyki.szczecin.pl/ - Szczecin