X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Śpiewają o obcych, którzy walczyli dla nas

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 10:20
Tematem przewodnim wydarzenia jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
Śpiewają o obcych, którzy walczyli dla nas
Foto: Glow Images/East News

11 listopada 2012 roku o godz. 20.00, w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się Koncert Niepodległości, który po raz kolejny objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
- Misją i celem Koncertu Niepodległości jest prezentowanie hymnów, utworów patriotycznych, oraz piosenek żołnierskich. Idealnymi do tego środkami wyrazu stają się klimaty jazzowo-etniczno-klasyczne. Sięgamy po utwory zarówno te znane jak i te zupełnie zapomniane - piszą organizatorzy.
Szczegóły na temat Koncertu Niepodległości można znaleźć TU >>>
W powstaniu walczyło z nami 18 narodowości...
Tematem przewodnim wydarzenia jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Opowiemy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. Pokażemy niezwykłość Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata.
Koncert Niepodległości tradycyjnie już gości w Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniającego zryw niepodległościowy, w którym po polskiej stronie wzięło udział, jak się szacuje, nawet 18 różnych narodowości.
Jednym z wydarzeń tegorocznego Koncertu będzie Res Publica Serenissima - utwór instrumentalno-wokalny, który w bogatej aranżacji ukazuje różnorodność kulturową Polski Jagiellonów. Utwór otwiera żydowski psalm w intencji zakończenia wszelkich wojen, do którego, specjalnie dla Koncertu Niepodległości, głosu udzielił Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich. W utworze będzie można usłyszeć fragmenty  protestanckiej Modlitwy za Rzeczpospolitą Naszą i Za Króla (Marek Bałata), katolickiego hymnu Gaude Mater Polonia (Ola Turkiewicz), psalmu prawosławnego Летять голуби (Letyjat’ Hołuby) w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu Dziczka oraz muzułmańskiego azanu wykonanego osobiście przez kapelana polskich Tatarów, Imama Janusza Aleksandrowicza.
Program Koncertu Niepodległości:
1. Dla syna. Fragment wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera w wykonaniu prowadzącego Koncert Niepodległości Wojciecha Malajkata
2. Bogurodzica (XIII w.), autor nieznany, wyk. Marek Bałata
3. Stefan Batory (XVI-XVII w.), autor nieznany, wyk. Ola Turkiewicz
4. Res Publica Serenissima (2012). Kompozycja Ola Turkiewicz.
5. Litwinka czyli Hymn Legionistów Litewskich (1831), słowa: legionista Cywiński, muzyka Karol Kurpiński, wyk. Marek Bałata
6. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Fragment wiersza Adama Mickiewicza w wykonaniu Wojciecha Malajkata
7. Kozak (1849) S.Moniuszko/J.Czeczot i Zakuwała Zozułenka (XVIIIw.) ukraińska pieśń ludowa. Kompilacja dwóch utworów. Wyk. Marek Balata i Zespół Dziczka
8. Po burzy… cisza (2012), utwór instrumentalny, kompozycja i wyk. Marcin Riege.
9. Marsz Żuawów (1863) Słowa: Wolski Włodzimierz,  muzyka: nn, wyk. Marek Bałata
10. A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć (1915). Słowa: Edward Słoński, muzyka: Feliks Halpern., wyk. Ola Turkiewicz
11. Skrzyżowanie Dróg (2012). Kompozycja i wykonanie Ola Turkiewicz. Utwór instrumentalny odnoszący się do różnorodności kulturalnej Rzeczypospolitej
12. Hej chłopcy, bagnet na broń (1942/1943) Muzyka i słowa: Krystyna Krahelska „Danuta”. Piosenka powstała na zlecenie batalionu „Baszta”. Wyk. Marek Bałata
13. Źródło (1978). Słowa i Muzyka: Jacek Kaczmarski, wyk. Ola Turkiewicz
14. Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski rokrocznie śpiewany jest przez artystów wraz z publicznością.
 
W tegorocznym Koncercie Niepodległości nie mogłoby zabraknąć multimedialnego wspomnienia o Przemysławie Gintrowskim, w trakcie którego przywołamy głos i mniej znane zdjęcia artysty.


usc