X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Nowa siedziba NOSPR. Koncerty odbywać się będą prawie codziennie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 19:08
- Taką mobilizację narzuciła nam Unia Europejska, która powiedziała, że nie opłaca się budować tak kosztownej sali po to, żeby orkiestra grała w niej dwa razy w miesiącu - wyjaśniała Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna NOSPR, która w Dwójce opowiadała o bogatym programie artystycznym orkiestry.
Audio
  • Relacja z konferencji zapowiadającej otwarcie w Katowicach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)
Muzycy NOSPR podczas pierwszego występu w budowanej jeszcze sali koncertowej. Koncert odbył się z okazji zawieszenia wiechy na budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Muzycy NOSPR podczas pierwszego występu w budowanej jeszcze sali koncertowej. Koncert odbył się z okazji zawieszenia wiechy na budowie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Otwarcie nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia uświetnią wybitny polski pianista Krystian Zimerman oraz włoski kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej Ennio Morricone.
Krystian Zimerman wystąpi 1 października podczas koncertu otwierającego nową siedzibę orkiestry. Tego dnia, jak poinformowano w poniedziałek, na nowej scenie wystąpią - oprócz Zimermana i NOSPR - m.in. Chór Radia Bawarskiego oraz śpiewacy Ewa Tracz, Wiesław Ochman, Christian Elsner, Dimitry Ivashchenko, Anna Lubańska.
Podczas otwarcia prawykonany zostanie utwór Eugeniusza Knapika "Concerto of Song Offerings" na fortepian, chór i orkiestrę.
W kolejnych dniach października podczas tzw. Festiwalu Otwarcia odbędzie się szereg koncertów z udziałem m.in. Wiener Philharmoniker, London Symphony Orchestra.

Na scenie będzie można również oglądać Urszulę Dudziak, Nicholas Payton Quartet i Ennio Morricone.
Koncert z udziałem Morricone zaplanowano na 11 października. Szczegóły tego występu, jak poinformowano na konferencji prasowej, nie są jeszcze znane. Dyrektor naczelna NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa powiedziała, że sławny kompozytor będzie dyrygował orkiestrą. "To będzie cały wieczór jego muzyki filmowej. Bardzo się na to cieszymy. Myślę, że w mieście, w którym żył największy polski twórca muzyki filmowej - Wojciech Kilar - trzeba grać muzykę filmową".
Budowa siedziby NOSPR rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku. Wartość tego, będącego na ukończeniu, projektu to ok. 265 mln zł, z czego, jak dodała Wnuk-Nazarowa, 136 mln zł to środki unijne. "Jesteśmy na dwa miesiące przed zakończeniem budowy, pozostały głównie prace wykończeniowe" - podkreślał architekt Tomasz Konior.
Najważniejszym wnętrzem nowego obiektu jest sala koncertowa na ponad 1800 miejsc. Została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze warunki akustyczne dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki klasycznej. Będzie to jedna z większych sal w Polsce. Jej strojeniem zajmuje się japońska firma Nagata Acoustics, która ma siedzibę w Los Angeles. Firma ta zrealizowała wiele sławnych sal na świecie, między innymi w Sapporo, Tokio, Kopenhadze.
Przenosiny do nowej siedziby, orkiestra rozpocznie w drugiej połowie sierpnia. Wtedy też odbędzie się strojenie sal z udziałem orkiestry, pod ścisłym nadzorem japońskich akustyków.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego. (PAP)
iar/bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA NOSPR
Czytaj także

Witold Rowicki. Dla muzyki musiał uciekać z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 23:30
- Jako szesnastolatek podjąłem decyzję, że chcę się w życiu zajmować muzyką. Niezgoda moich rodziców była tak wielka, że musiałem dosłownie uciec z domu - wspominał trudne początki swojej kariery wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile abonamentu, tyle muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
- Muzyka została wyrugowana z telewizji publicznej, ponieważ władza znowu "wie lepiej" - oceniła Dorota Kozińska podczas rozmowy wokół książki Izabelli Starzec-Kosowskiej "Dziennikarstwo muzyczne w TVP Wrocław w latach 1994-2010".
rozwiń zwiń