X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

W poszukiwaniu korzeni egzotyki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 10:34
Warszawscy 'pionierzy muzyki XXII wieku', grupa Mitch & Mitch to w gruncie rzeczy spadkobiercy pierwszych płytowych podróżników ery powojennej.

Egzotyka to nurt muzyczny, powstały w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, wynikły z tęsknoty za podróżami do odległych zakątków świata. Muzyka tworzona na bazie wyobrażeń o życiu w dzikich, zamorskich krainach miała za zadanie przynieść namiastkę tropikalnego raju w amerykańskich domostwach. Nazwę swą gatunek zaczerpnął od tytułu wydanej w 1957 roku płyty Martina Denny’ego "Exotica". Nagrany na hawajskiej wyspie Waikiki album wypełniony został relaksującymi dźwiękami, wśród których pojawiły się m.in. się egzotyczne brzmienia marimby, wibrafonu i odgłosy mieszkańców dżungli. Za prekursora nurtu uważa się kompozytora Lesa Baxtera, który na wydanym 1952 krążku "Ritual of the Savage", na długo przed Indianą Jonesem udał się w podróż w poszukiwaniu ukrytych w deszczowych lasach indiańskich świątyń. W późniejszych latach egzotyka dała podłoże pod rozwój takich gatunków jak longue czy modny w końcówce ostatniej dekady nurt balearic. Inspirację twórczością Lesa Baxtera słychac także na dwóch ostatnich płytach grupy Mitch & Mitch.

O muzycznych założeniach gatunku w programie HCH (Dwójka) opowiedzieli Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk.


Les Baxter - Od "Lassie Wróć" do "Rytuału dzikusów."


Muzyka do filmów których nie było.


Dalsze losy egzotyki.


Polski ślad.


Człowiek, który świetnie czuje egzotykę.