X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Mocne uderzenie z 30 watów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 08:49
Grało się na gitarach marki Jolana i wzmacniaczach zrobionych z radia Tatry - tak muzycy grupy Czerwono Czarni wspominają początki rock'n'rolla w Polsce.
Audio

Kto nie grał w Czerwono Czarnych, ten muzyk jest marny - takie powiedzenie przed laty ukuł klawiszowiec grupy Ryszard Poznakowski odnosząc się do niezwykle dużej rotacji wykonawców w zespole. Przez Czerwono Czarnych, jedną z najważniejszych grup big bitowych lat 60., przewinęło się ponad 70 artystów. Wśród nich tak niezapomniane głosy jak Michaił Burano, Jacek Lech, Helena Majdaniec, Karin Stanek i zmarła przed kilku dniami Kasia Sobczyk.

O pionierskich czasach polskiego big bitu, w audycji Klub Trójki Jerzemu Sosnowskiemu opowiadali inni Czerwono Czarni, Wojciech Gąssowski, Ryszard Poznakowski oraz tekściarz Krzysztof Dzikowski.

 

- Kiedyś koncerty, brzmiały o wiele ciszej - wspominają muzycy. Cały zespół podłączał się pod 30 watowy wzmacniacz, a publiczność zatykała uszy.

 

 

Jak poznałem Kasię Sobczyk? - muzycy wspominają zmarłą wokalistkę.

 

 

"Bardzo popieraliśmy wyroby polskiego monopolu spirytusowego" - czyli słowo o życiu polskiego rock'n'rollowca w latach 60.

 

 

Franciszek Walicki wymyślił termin big bit na określenie rock'n'rolla, żeby uniknąć konfrontacji z ówczesną cenzurą.

 

 

W dramaturgii koncertu istotną rolę odgrywał kapłan estrady, czyli konferansjer.

 

 

W tamtych czasach muzycy zarabiali  około 150 zł za minutę nagrania.

 

 

W latach 70. w big bit uderzył meteoryt tunguski i zespoły zaczęły wymierać.

Czytaj także

"To była autentyczna gwiazda polskiej sceny"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 10:38
Zmarła Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana między innymi z piosenek "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill".
rozwiń zwiń