X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Niepoprawny przebój Papa Dance

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:45
Historię piosenki "Nasz Disneyland" w swoim muzycznym felietonie w Jedynce przypomniał Adam Halber.
Audio
  • Papa Dance – Nasz Disneyland (felieton Adama Halbera)

Utwór "Nasz Disneyland" był wielkim hitem roku 1988 i największym szlagierem z płyty "Nasz ziemski Eden", trzeciej w dorobku Papa Dance.

Grupa cieszyła się już wtedy olbrzymią popularnością, zwłaszcza wśród miłośników dyskotek. Po stronie nieprzekonanych do jej twórczości znalazła się znaczna część krytyków i fanów rocka, dla których zespół wymalowanych muzyków stał się symbolem kiczu i złego gustu.

Przy okazji premiery "Naszego Disneylandu" do grona krytyków dołączyli językowi puryści. Tych oburzył brak odmiany imienia Mony Lizy w refrenie piosenki. Autorem kontrowersyjnej frazy, zaczynającej się od słów "Mona Lizą byłaś mi, myślałem tylko o tobie", podobnie jak i kilku innych pamiętnych szlagwortów Papa Dance, był Jan Sokół, ojciec popularnego dziś rapera Sokoła.

– Tata nie był zawodowym tekściarzem, zajmował się rozlicznymi interesami, ale przede wszystkim spędzał czas na zabawie – opowiadał Adamowi Halberowi Sokół junior. Raper wspominał, że to właśnie przy okazji jednej z imprez jego tata nawiązał współpracę z Papa Dance. – Jestem prawie pewien, że jego teksty powstawały dla jaj – mówił Sokół.

Życiowe słowa piosenki o kapryśnej księżcznice, w połączeniu z chwytliwą muzyką i chłopięcą urodą głównego wokalisty Pawła Stasiaka sprawiły, że piosenka "Nasz Disneyland" bezapelacyjnie zwyciężyła w konkursie na festiwalu w Opolu w 1988 roku.

Więcej na temat utworu i kontrowersji, jakie wzbudził, dowiesz się z dźwięku "Papa Dance – Nasz Disneyland (felieton Adama Halbera)".

Czytaj także

Edmund Stasiak: Niepoprawny fenderowiec

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2010 10:32
"Na falochronie" napisałem w czasie trasy z Papa Dance - posłuchaj opowieści założyciela Emigrantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papa D

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:39
Papa D to nic innego jak Paweł Stasiak i legenda lat osiemdziesiątych, czyli Papa Dance!
rozwiń zwiń