X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

John Martyn: subtelny awanturnik

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 02:00
Wybitny brytyjski piosenkarz jazz-folkowy zmarł równo dwa lata temu.

Gdyby żył miałby 62 lata. John Martyn uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej generacji. Podobnie jak inni artyści urodzeni w latach 40., Eric Clapton, Tim Buckley, Robert Wyatt czy jego przyjaciel, Nick Drake, łączył tradycję folkową z bluesem, jazzem i muzyką rockową. Jako inspirację wymieniają go dziś tacy artyści tacy jak wspomniany Clapton (który nagrał cover jego piosenki „May You Never”), a także U2, Phil Collins (zagrał na bębnach na jednej z jego płyt) czy Portishead. Szczególnie wysoko ocenia się dziś jego technikę gry na gitarze oraz głęboki, pełen subtelności bluesowy wokal.

Martyn urodził się w Surrey na południu Anglii, a dorastał w Szkocji, w Glasgow. Większość dorosłego życia spędził jednak w Londynie. Tam też powstał jego debiutancki album "London Conversations" (1968) oraz płyty uznawane za najwybitniejsze, "Solid Air" (1973), "One World" (1977) i "Grace And Danger" (1980). Martyn miał w środowisku brytyjskich muzyków opinię awanturnika. W tekstach  jego piosenek pełno jest aluzji do zażywania narkotyków, przemocy i burzliwych przejść z kobietami. Druga część kariery piosenkarza stała pod znakiem sporu z wytwórnią i menadżerem. Uznawany za arcydzieło album "Grace And Danger" był np. zablokowany przez label – ta uznała, że materiał na płycie jest zbyt osobisty. Martyn nie stronił też od alkoholu i narkotyków, przez co nie wszystkie jego występy na żywo były równie doskonałe co produkcje studyjne. Przez całe życie prowadził walkę z uzależnieniami. W 2003 roku z powodu powodu nagłego zakażenia amputowano mu nogę i od tego czasu występował na wózku. Zmarł na zapalenie płuc. 

(kow)

Czytaj także

MO 78/2010

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 16:08
Zaprasza Mariusz Owczarek.
rozwiń zwiń