Polskie Radio
Section05
zapalenie płuc

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 sars-cov-2 choroby płuc zdrowie medycyna lekarz pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory rak płuca WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

Wzrost liczby infekcji płuc w Chinach. "Nie wynika z pojawienia się nowych patogenów"

Z danych przekazanych przez chińską służbę zdrowia wynika, że "nie wykryto żadnych nietypowych lub nowych patogenów" chorób płuc - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po tym, gdy w czwartek zażądała od Pekinu wyjaśnień w sprawie wzrostu liczby przypadków infekcji płuc w północnych Chinach, zwłaszcza wśród dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny zapalenie płuc infekcja infekcje COVID-19 WHO

"Legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19". Krzysztof Saczka o kolejnych zakażeniach na Podkarpaciu

- Bardzo mocno chcę podkreślić, że legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19. Jest to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się człowiek od człowieka - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba POLSKA zapalenie płuc Henryk Szrubarz

"Przewlekłe choroby płuc to ryzyko cięższego przebiegu COVID-19". Prof. Antczak ostrzega

- Zagrożeni cięższym przebiegiem COVID-19 i zgonami są ludzie z przewlekłymi chorobami płuc, w Polsce to ok. 3 mln osób - powiedział PAP kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pulmonolog prof. Adam Antczak.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 zdrowie bezpieczeństwo społeczeństwo lekarz zapalenie płuc infografika POLSKA

Kolejne ofiary wśród włoskich lekarzy, nowe regulacje na Węgrzech. Świat w dobie pandemii

W ciągu ostatniej doby zmarło czterech lekarzy zakażonych koronawirusem - informuje włoska federacja izb lekarskich. Tym samym liczba ofiar COVID-19 wśród personelu medycznego wzrosła do 142. W Budapeszcie od poniedziałku nowe zasady bezpieczeństwa - na targowisku, w sklepach i taksówkach noszenie maseczek będzie obowiązkowe. W PolskieRadio24.pl na bieżąco pokazujemy obraz świata w dobie koronawirusa. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 choroby zakaźne zapalenie płuc pandemia

Bez nowych zakażeń w Hongkongu, papież przełożył Światowe Dni Młodzieży. COVID-19 na świecie

W Hongkongu po raz pierwszy od sześciu tygodni nie zgłoszono w poniedziałek żadnego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. Papież Franciszek przełożył o rok dwa wielkie wydarzenia planowane na dwa najbliższe lata: Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Na bieżąco śledzimy rozwój pandemii na świecie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 choroby zakaźne zapalenie płuc pandemia ŚWIAT

Znacznie mniej zgonów w USA, Wielka Brytania przedłuża ograniczenia. COVID-19 na świecie

606 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork. To najniższy od 10 dni dobowy wzrost liczby zgonów. W Wielkiej Brytanii rząd zdecydował o przedłużeniu ograniczeń jeszcze przynajmniej przez trzy tygodnie. Zachęcamy do przeczytania naszej czwartkowej relacji z rozwoju pandemii SARS-CoV-2 na świecie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus choroby zakaźne COVID-19 pandemia zapalenie płuc ŚWIAT

33. ofiara koronawirusa. 96 nowych przypadków zakażeń, łącznie 2311

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek wieczorem o kolejnych 96 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarła też 33. osoba. Łącznie bilans zakażonych wzrósł do 2311 osób.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia epidemia wirus COVID-19 zapalenie płuc choroby zakaźne zdrowie bezpieczeństwo kwarantanna społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia POLSKA

RELACJA Włoskie media: zakażenie w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież. Koronawirus na świecie

Gala wręczenia nagród Tony, nazywanych "teatralnymi Oscarami" została odwołana. Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek. Na bieżąco śledzimy rozwój epidemii na świecie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie pandemia ŚWIAT

RELACJA Finlandia sięga po rezerwy, ograniczenia handlowe w Belgii. Świat w cieniu SARS-CoV-2

W Finlandii, po raz pierwszy w historii kraju, zaczęto prowadzić uzupełniające dostawy wyposażenia medycznego. Władze zdecydowały o otwarciu zasobów Agencji Bezpieczeństwa Dostaw. W Belgii maseczki i żele antybakteryjne - tylko na receptę. Na bieżąco śledzimy obraz świata podczas pandemii SARS-CoV-2. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 ŚWIAT wirus wirusy choroby zakaźne zapalenie płuc zdrowie pandemia

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE Stan zagrożenia epidemicznego we Francji. Dzikie zwierzęta na ulicach w Hiszpanii

Francuski parlament przyjął projekt ustawy wprowadzającej na dwa miesiące stan zagrożenia epidemicznego. W Hiszpanii obowiązuje on już od 15 marca. Na opustoszałych ulicach Madrytu i Barcelony pojawiły się dzikie zwierzęta. Na bieżąco śledzimy wiadomości o rozwoju epidemii na świecie.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 choroby zakaźne zapalenie płuc wirus wirusy pandemia kwarantanna ŚWIAT