X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jak statki na nieeebie...

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:12
W 1992 roku pół Polski nuciło refren przeboju grupy De Mono. Zespół w cuglach wygrywał wszelkie muzyczne plebiscyty.
Audio

Wydana na płycie "Stop" piosenka "Statki na niebie" zdetronizowała na listach przebojów inny singiel z krążka, "Znów jesteś ze mną", który przez pół roku utrzymywał się na pierwszym miejscu Muzycznej Jedynki.

- Myślę, że zdjęli ją na siłę bo za każdym razem wygrywaliśmy - wspominał w trójkowej audycji "Historia Pewnej Płyty" wokalista De Mono, Andrzej Krzywy.

W tym czasie De Mono było już na polskiej scenie solidną i rozpoznawalną marką. Wydane na przełomie lat 80. i 90. dwie pierwsze płyty warszawskiej grupy przyniosły ogólnopolskie przeboje (m.in. "Kochać inaczej", "Moje miasto nocą"). De Mono miało za sobą wiele dużych koncertów, w tym trasę po polonijnych klubach w USA i co najważniejsze było jednym z pierwszych polskich zespołów, które działały zupełnie na własny rachunek.

- Przy drugiej płycie "Oh Yeah!" poszliśmy do Polskich Nagrań gdzie szefem artystycznym był w 1990 roku Andrzej Marzec, z zapytaniem o możliwość wydania naszego materiału. Usłyszeliśmy, że nie ma takiej możliwości – wspominał w audycji basista zespołu Piotr Kubiaczyk.

W tej sytuacji muzycy postanowili wydać się własnym sumptem. Gitarzysta i lider zespołu Marek Kościkiewicz założył prywatne wydawnictwo Zic Zac. W jego barwach ukazał się nie tylko drugi krążek De Mono, ale wkrótce firma stała się dochodową trampoliną od której z sukcesami odbijali się tacy artyści jak Kayah, Elektryczne Gitary, Various Manx czy pierwszy solowy Kazik.

/

W 1992 roku katalog Zic Zaca wzbogacił się o trzeci album De Mono, płytę "Stop". Grupa, krążkiem tym powracała po rocznej przerwie w działalności spowodowanej wzajemnym zmęczeniem muzyków. Skrupulatnie dbający o wizerunek zespół twarzą nowej płyty uczynili modelkę Agnieszkę Maciąg. Piękność pojawiała się w kolejnych klipach kręconych do "Stop".

- Paweł Maciąg, mąż Agnieszki pracował wówczas w Zic Zacu i w sposób naturalny ta Agnieszka się u nas pojawiła jako młoda dziewczyna rozpoczynająca karierę w "Modzie Polskiej" – wspominał Kubiaczek. – Pomogliśmy sobie na wzajem. Agnieszka stała się rozpoznawalna w kraju. Z kolei jej wizerunek bardzo nam pomógł ponieważ ludzie czekali na kolejne teledyski, żeby zobaczyć jak Agnieszka się tym razem pokaże – uzupełniał wokalista zespołu Andrzej Krzywy.

Dzięki płycie "Stop" zespół stał się jedną z najdroższych i najbardziej rozchwytywanych grup w Polsce.

- Jeden z organizatorów powiedział, że my tak naprawdę jesteśmy w stanie zagrać wszędzie i w klubie studenckim i na juwenaliach i w dobrym nocnym klubie, gdzie przy barze siedzą dziewczyny i palą vogue... – wspominał Kubiaczyk.

Aby wysłuchać historii albumu "Stop" opracowanej przez Annę Gacek i Tomasza Żądę, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Marek Kościkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2008 14:00
Dzisiaj Marek Kościkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Między (De) Mono, a Stereo (Project)

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 15:00
"Nie lubię gitarowych pająków. Dobry gitarzysta powinien grać sercem" - posłuchaj opowieści o muzycznych fascynacjach Marka Kościkiewicza.
rozwiń zwiń