X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"Dla Skaldów trzeba było pisać szybko"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 15:39
"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" to sztandarowe przykłady współpracy satyryka z liderem Skaldów Andrzejem Zielińskim.
Audio
  • Wojciech Młynarski: dla Skaldów trzeba było pisać szybko
Skaldowie
SkaldowieFoto: mat. promocyjne

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu >>>

- Dla Skaldów trzeba było pisać szybko i - jak to się mówi - od razu trafić w melodię. W przeciwnym wypadku Andrzej tekst odrzucał - wspominał w 1992 roku w audycji "Wojciecha Młynarskiego rozmowy o piosence" sam autor programu.

Do pierwszego spotkania Młynarskiego i nadwornego kompozytora krakowskiej supergrupy doszło w połowie lat 60. podczas odbywającej się w Olsztynie imprezy Harcerski Lipiec Muzyczny. Wtedy to tekściarz zafascynował się dobiegającą ze sceny, oryginalną mieszkanką góralszczyzny, muzyki klasycznej i big beatu. Do współpracy artystów doszło za pośrednictwem Radiowego Studia Piosenki, dla którego Skaldowie dokonywali nagrań, a przy którym to wydarzeniu asystował Młynarski.

- Do jednej z piosenek zabrakło tekstu. Trzeba go było prawie na poczekaniu napisać. Otrzymałem propozycję od Andrzej Zielińskiego, by się tego zadania podjąć. Tekst pisałem z tremą i w największym pośpiechu. Tak powstało "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" - wspominał po latach autor słów evergreenu.

Utwór został uznany za radiową piosenkę roku 1967, zaś Młynarski został obok krakowskiego poety Leszka A. Moczulskiego i Agnieszki Osieckiej stałym tekściarzem zespołu.

- Polowałem na takie kompozycje, w których dynamiczny rytm przeplatałby się z klasycyzującym lejtmotywem. Melodię, o której marzyłem, Andrzej Zieliński nagrał mi w Krakowie. Tekst był gotów następnego dnia. Zaakceptowali go bez jednej poprawki, a była to "Prześliczna wiolonczelistka”.

Jedna z ciekawostek zdradzonych w audycji dotyczyła piosenki "Hymn kolejarzy wąskotorowych", która podobno powstała pod wpływem Beatlesowskiej "Żółtej lodzi podwodnej".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak