Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 29.10.2021

Kryzys energetyczny w Mołdawii zażegnany? Władze osiągnęły porozumienie z Gazpromem

O zawartym porozumieniu poinformowało na Facebooku mołdawskie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Po negocjacjach w Petersburgu - mieście siedziby Gazpromu - umowa na dostawy gazu do Mołdawii z Rosji zostanie przedłużona o pięć lat.

shutt gaz ziemny 1200.jpg
Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą

Obowiązywać mają ceny gazu zaproponowane przez Kiszyniów, a dostawy rozpoczną się
1 listopada. "Strony osiągnęły zasadnicze porozumienie w sprawie formuły cenowej, audytu zadłużenia powstałego w spółce Mołdawia-Gaz oraz potrzeby dalszych negocjacji w celu ustanowienia kalendarza płatności" - przekazało mołdawskie ministerstwo infrastruktury.

Gazprom zagroził niedawno wstrzymaniem dostaw gazu do Mołdawii, jeśli nie zostanie w pełni uregulowana zapłata za dotychczasowe dostawy. Władze kraju twierdzą, że należne opłaty zostały dokonane zgodnie z ustaleniami. Poskutkowało to wprowadzeniem 22 października stanu wyjątkowego. Stanowisko Gazpromu uznano za szantaż o politycznym tle. W lipcowych wyborach parlamentarnych mieszkańcy Mołdawii postawili na partie proeuropejskie, chcące zerwać z zależnością od Moskwy.

Czytaj także:

W zeszłym tygodniu do Polski przyjechał wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu. W ramach roboczej wizyty negocjował dostawy gazu do swojego kraju. We wtorek trafiło tam z Polski milion metrów sześciennych, zakupionego w trybie pilnym, błękitnego paliwa. Gaz przesłało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

kp