Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 19.05.2011

Włada Majewska

Ur. 19 marca 1911 we Lwowie, zm. 18 maja 2011 w Chislehurst pod Londynem.
Marian Hemar i Włada MajewskaMarian Hemar i Włada Majewskaźr.Archiwum prywatne Włady Majewskiej

Polska dziennikarka radiowa, aktorka i pieśniarka, działaczka emigracyjna, żona Wiktora Budzyńskiego. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie oraz prawa administracyjnego na uniwersytecie w Edynburgu.

Z Polskim Radiem związana jest od roku 1930 - debiutowała we Lwowie jako piosenkarka i parodystka. Od 1932 występowała w programie Wesołej Lwowskiej Fali. Po wybuchu II wojny światowej wyjechała z ewakułowanym zespołem radia do Rumunii. W 1940 z całą ekipą Wesołej Lwowskiej Fali przedostała się do Francji, a po agresji Niemiec na ten kraj trafiła do Wielkiej Brytanii. Zespół teatralny, w którym grała dla polskich żołnierzy, wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej gen. Maczka. Wraz z II Korpusem przeszła cały szlak bojowy awansując do stopnia podporucznika.

Po zakończeniu wojny pozostała na emigracji w Wielkiej Brytanii. Od 1949 r. występowała w teatrze Mariana Hemara. W roku 1952 rozpoczęła pracę w londyńskim biurze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Jan Nowak Jeziorański w swoich wspomnieniach pisał, iż Majewska została mu polecona jako kobieta "do tańca i do różańca", która potrafi być "aktorką, śpiewaczką, sekretarką i reżyserką – jednym słowem wszystkim". Tak było. Przez ponad 30 lat Włada Majewska nagrywała kabarety, wywiady i korespondencje. Można powiedzieć, że całe swoje życie po wojnie poświęciła Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Po upadku komunizmu przekazała do Polski londyńskie archiwa RWE (1994). W roku 2005 otrzymała nagrodę Diamentowego Mikrofonu. Do końca życia mieszkała w Wielkiej Brytanii.