Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Natalia Wierzbicka 29.10.2021

Piotr Arak: świadoma polityka Rosji doprowadziła do niższego poziomu zapasów gazowych

- Gazprom i świadomie prowadzona polityka Rosji doprowadziły do niższego w stosunku do poprzedniego roku o 20-30 proc. poziomu zapasów gazowych w większości państw europejskich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego).

Sejmowa komisja energii zaakceptowała w środę projekt ustawy zakładający możliwość rozłożenia w czasie podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nim wzrost cen zakupu gazu w trakcie obowiązywania taryfy można by przenieść na kolejne okresy taryfowe.

Z kolei do rosyjskiego budżetu wpłynie w tym roku ok. 125 mld USD ze sprzedaży ropy i gazu. Jest to około 50 mld USD więcej niż w roku 2020. To również o 40 mld USD więcej niż przy prognozowanych na początku br. cenach surowców na poziomie 45 USD za baryłkę ropy i 200 USD za 1 tys. m sześc. gazu. Rosyjski budżet finansują przede wszystkim europejscy konsumenci.

gaz free kuchenka free shutt 1200 .jpg
Suski: będzie projekt ws. rekompensat dla gmin w związku z cenami gazu

Zdaniem dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego to odbicie gospodarcze oraz Rosja przyczyniły się do wzrostu cen gazu. - Gazprom i świadomie prowadzona polityka Rosji doprowadziły do niższego o 20-30 proc. poziomu zapasów gazowych w większości państw europejskich w stosunku do poprzedniego roku - powiedział Piotr Arak. Wskazał, że "przez miesiące letnie dostawy były znacznie mniejsze, co uniemożliwiło tworzenie rezerw strategicznych dla tych sektorów". 

Gość PR24 podkreślił, że "zarówno ekonomistów, planistów, czyli osoby planujące produkcję przemysłową, produkcję samochodów, zaskoczyło to, jak silne jest odbicie gospodarcze". Zaznaczył również, że podaż nie nadążyła za popytem. 

» » » Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą « « «

- Już wiemy, że Polska osiągnie wzrost gospodarczy w okolicach 5 proc. Gospodarki Europy, Chin rozwijają się bardzo szybko, co spowodowało ogromne zapotrzebowanie na źródła energii w ciągu tego roku. To oznacza, że ceny energii zaczęły wzrastać, bo nie przygotowaliśmy wystarczającego zapasu surowców energetycznych - ocenił Piotr Arak.

Jak podsumował dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, "w ostatnim miesiącu w Polsce ceny gazu wzrosły o 10 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego, a ceny paliwa o 34 proc. w stosunku do poprzedniego roku". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:05 arak.mp3 Piotr Arak o energetyce (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Piotr Arak (dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego)
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 19.06

PR24/nt