Polskie Radio
Section05
Rafał Dudkiewicz

PR24 80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Dr Leśkiewicz: to dobry moment, by otwarcie o tym mówić i przejść do konkretów

- Relacje historyczne polsko-ukraińskie są bardzo trudne. Ludobójstwo na Wołyniu ciąży na nich od 80 lat, także współcześnie. To jest dobry moment, by otwarcie mówić o tym, co wydarzyło się na Wołyniu i by skończyć z deklaracjami przyszłych działań związanych z ekshumacjami polskich ofiar i przejść do konkretów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz

PR24 "Niemcy wygrywają PR-em, grają polityką strategicznego komunikowania się". Ekspert ws. kopalni Turów

- Przedstawia się Niemcy, jako państwo, które jest pionierem w transformacji energetycznej, a de facto to ten kraj jest wciąż silnie uzależniony od węgla, gazu i wszystkich źródeł kopalnych, które Niemcy tak krytykują, gdy są one używane przez inne państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (redaktor naczelny portalu polon.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA energia elektryczna Turów energetyka Rafał Dudkiewicz Niemcy

PR24 Ataki na Kościół i Jana Pawła II. Prof. Rafał Łatka wyjaśnia, jak rozumieć teczki SB

- Oskarżenia wobec kard. Sapiehy, które opublikowano na łamach "Tygodnika Powszechnego" opierają się na opiniach dwóch duchownych. Jeden z księży był osobą skompromitowaną i niewiarygodną nawet dla aparatu bezpieczeństwa, a w przypadku drugiego były to zeznania przekazane w czasie śledztwa, prawdopodobnie wymuszone przemocą - podkreślił w PR24 prof. Rafał Łatka.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II HISTORIA PRL Kościół Rafał Dudkiewicz

PR24 Kształtowanie sumień w PRL. Dudkiewicz o prześladowaniach prymasa Wyszyńskiego

Prymas Polski, ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był więziony przez komunistyczne władze PRL latach 1953-1956. Był to okres, w którym komuniści myśleli, że złamią ducha Polaków i wykorzenią z nich wiarę katolicką. Jednak - jak twierdzi w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Dudkiewicz - tak naprawdę właśnie ta decyzja o aresztowaniu prymasa przekreśliła jakiekolwiek nadzieje na skuteczne pokonanie religii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Robert Tekieli Stefan Wyszyński prymas Polski internowani HISTORIA historia Polski historia PRL

"Nasz człowiek w Warszawie". Pereira: pierwszy dokument podsumowujący prorosyjską politykę Tuska

- Donald Tusk w swoim pozwie, poprzez prawników, przyznaje się do tego, że obrał pewien kurs prorosyjski. Tłumaczy to absurdalnie tym, że w Stanach Zjednoczonych władza zmieniła się również na bardziej dogadującą się z Rosją. Tylko że Barack Obama został prezydentem w styczniu 2009 r., a Donald Tusk obrał kierunek prorosyjski w swoim exposé czternaście miesięcy wcześniej - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira (portal TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa Donald Tusk Platforma Obywatelska POLSKA polityka Michał Karnowski Rafał Dudkiewicz Samuel Pereira

Zmiana polityczna na Śląsku. Komentarz prof. Rafała Chwedoruka

Na początku tygodnia, w poniedziałek 21.11 w sejmiku województwa śląskiego doszło do zmiany większości rządzącej. Dotychczasowy marszałek województwa, wraz z trojgiem innych radnych PiS-u, zmienił barwy polityczne i dołączył do dotychczasowej opozycji. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w sejmiku wojewódzkim. W Polskim Radiu 24 te wydarzenia i ich konsekwencje komentował prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk Śląsk śląskie polityka

Nota ws. odszkodowań. Paweł Lisiecki: trzeba zmusić niemiecki rząd do rozmów z Polską

- Jeśli w społeczeństwie niemieckim będzie toczyła się debata na temat odszkodowań czy zadośćuczynień dla Polski, będzie to sukces państwa polskiego. Będzie to oznaczało, że w samym społeczeństwie niemieckim nie ma konsensusu co do tego, że sprawa reparacji została zamknięta - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy społeczeństwo Paweł Lisiecki Rafał Dudkiewicz

PR24 Prof. Wojciech Kunicki: Niemcy nie wypracowali jeszcze nowej polityki wschodniej

- Niemcy są w tej chwili w sytuacji potężnego rozdwojenia czy roztrojenia jaźni. Panuje tam kompletny chaos światopoglądowy. Bo z jednej strony zanikła ta stała opoka, jaką była współpraca z Rosją, a współpraca z Rosją była zawsze dla Niemiec konstytutywna. A z drugiej strony Niemcy muszą się w jakiś sposób pozycjonować w tej Europie, która nabrała tempa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kunicki, filolog, germanista, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Niemcy Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie

Zimą ruszy kolejna ofensywa armii Putina? Dr Sadłowski: takie są oczekiwania społeczne w Rosji

- Obserwujemy próbę zniszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy: elektrowni, wodociągów, instalacji mających zabezpieczać zimą ludność. Jeśli to się uda, to mogą zostać przygotowane warunki do rosyjskiej ofensywy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Patryk Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Władimir Putin Rafał Dudkiewicz

Rosja użyje broni jądrowej? Skwieciński: Putin ma obsesję na punkcie Ukrainy

- Putin mógłby to zrobić, w pewnym sensie nie ma dziś wyboru, zainwestował tak dużo w tę wojnę, że wycofanie się z niej może być dla niego po prostu niemożliwe - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Władimir Putin Rafał Dudkiewicz

PR24 Aleś Bialacki laureatem pokojowej nagrody Nobla. "Jest sumieniem białoruskiej opozycji"

- Aleś Bialacki jest postrzegany jako takie sumienie białoruskiej opozycji. To jednak jest człowiek innego kalibru, niż chociażby Swiatłana Cichanouska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Stan rzeczy" ekspert mówił o wszystkich nagrodzonych w tym roku pokojową nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa SZTUKA KULTURA Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz