Polskie Radio
Section05
Rafał Dudkiewicz

Piotr Plebaniak o polityce USA: konflikt nie tylko z Chinami

- Atakując dwóch najsłabszych przeciwników, Amerykanie zyskują przewagę, wypadają z gry Rosja i Niemcy, zostają Chiny, które bez tych dwóch państw nie mają szans na zbudowanie bloku gospodarczego. Wojna na Ukrainie jest elementem tej rozgrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, ekspert ds. relacji Chiny-Tajwan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja serwis wschodni NATO Chiny Tajwan USA Azja Rafał Dudkiewicz

Rosjanie bez wiz do UE? Dr Aleksander Olech o sytuacji państw bałtyckich w obliczu wojny na Ukrainie

- W Estonii jest duża mniejszość rosyjska, która wykorzystuje media, niemniej kraj robi wszystko, żeby przed tym się bronić, żeby nie pogłębiać tego podziału pomiędzy społeczeństwem estońskim oraz mniejszością rosyjską, która stanowi 25 procent ludności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, dyrektor Programu Bezpieczeństwa w Instytucie Nowej Europy i wykładowca Baltic Defence College.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Estonia wojna 2022 ŚWIAT Europa

Rozdźwięk między elitami a społeczeństwem. Europeista: Niemcy mają zdolność do orkiestracji

- Niemieckie elity nie są koherentne, ale mają niezwykłą zdolność do orkiestracji. Nie chodzi o to, że niemiecka elita polityczna rozerwała się, ona została pociągnięta do odpowiedzialności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europeista Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Niemcy polityka konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 bezpieczeństwo Unia Europejska NATO

"Biorą udział w haniebnym procederze". Konikiewicz o artystach występujących dla rosyjskich oligarchów

- Okazuje się, że dla artystów takich jak na przykład Sting nie jest obciachem występowanie u rosyjskich oligarchów, choć wyraźnie widać, iż bogactwo, fortuna tych ostatnich jest oparta na czyjejś nędzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Konikiewicz (muzyk, producent muzyczny). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Sting Europa wojna 2022

Antykomunizm kard. Wyszyńskiego. Prof. Żaryn: Wielka Nowenna miała pomóc przenieść naród w drugie tysiąclecie

Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę na Jasną Górę dotarły relikwie bł. kard. Wyszyńskiego przyniesione przez 311. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Akademickich Grup "17". O roli Matki Bożej w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan  Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Jan Żaryn Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki komunizm

"Zadziwiająco skuteczny". Gen. Kowalski o polskim wywiadzie wojskowym w 1920 roku

- Biuro Szyfrów w lipcu i sierpniu 1920 r., w najbardziej gorącym momencie wojny, przekazywało od 400 do 500 rozszyfrowanych depesz, które pozwalały marszałkowi Piłsudskiemu bardzo mądrze analizować to, co dzieje się na froncie - mówił w Polskim radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 bitwa warszawska Rafał Dudkiewicz

"Lewa wolna" jako przekaz historyczny. Prof. Łukomski: Mackiewicz miał wielkie wyczucie dziejowe

- "Lewa wolna" to przede wszystkim przekaz polityczny, przekaz historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk, pytany o słynną powieść Józefa Mackiewicza. - Mackiewicz, mimo iż nie był profesjonalnym historykiem, miał wielkie wyczucie dziejowe, wielkie wyczucie historii i taka ta powieść jest. Jest też opatrzona materiałami źródłowymi, udowadniającymi pewne tezy związane z przebiegiem działań wojennych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Józef Mackiewicz bitwa warszawska KULTURA literatura

Kiedy dostaniemy fundusze z KPO? Wójcik: KE nie chodzi o praworządność, ale o politykę

- Po stronie polskiej nie było żadnych błędów, z formalnoprawnego punktu widzenia już ponad rok temu KPO powinien być przyjęty przez Komisję Europejską, pieniądze powinny być wysłane - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka reforma sądownictwa Rafał Dudkiewicz Michał Wójcik

"Te dokumenty nie są jego własnością". Dr Kwiatkowski o przeszukaniu domu Trumpa

- Problem polega na tym, że ustawa sprzed kilkudziesięciu lat zobowiązuje każdego ustępującego prezydenta USA do tego, aby przekazał do archiwum narodowego pewne dokumenty, a Donald Trump tego przez długi czas nie robił - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Donald Trump

Spór z UE o środki z KPO. Prof. Anna Łabno: walka polityczna, a nie dążenie do praworządności

- Komisja Europejska gra z nami w sposób, który nie może być pozytywnie oceniony, jestem przekonana, że jest to niestety narzędzie polityczne. Od dłuższego czasu wypełniamy wszystkie warunki KE, zdecydowaliśmy się na poważne kompromisy, ale to nie daje żadnego efektu. To nie jest problem prawny, ale polityczny, mający swoje źródło w stosunkach wewnętrznych w Polsce - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Łabno, prawnik, konstytucjonalistka (Uniwersytet Śląski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka Rafał Dudkiewicz

Dr Łukasz Tolak o Baltic Pipe: skończyliśmy przygodę z rosyjskim gazem

- Mamy konkurencję wszystkich krajów, które dotychczas opierał się na gazie rosyjskim i intensywnie poszukują surowca - tu mogą być problemy (…). Najważniejsze, żeby udało się w maksymalnym stopniu wykorzystać przepustowość Baltic Pipe w nadchodzących miesiącach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Nord Stream gaz ziemny Baltic Pipe Rafał Dudkiewicz

Dr Sokała: Rosja przez działania propagandowe chce zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych

- Rosyjska ofensywa odbywała się przede wszystkim na informacyjnej stronie walki, która polegała z grubsza na tym, aby osłabić wolę wsparcia Ukrainy przez Zachód oraz na tym, aby wytłumaczyć, wywrzeć naciski na Ukraińców, aby usiedli do stołu rozmów bez warunków wstępnych, tak jakby akceptując zdobycze terytorialne, które do tej pory Rosja uzyskała - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Jakie perspektywy dla Niemiec niosły za sobą gazociągi Nord Stream? Analityk OSW wyjaśnia

Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich, który omówił politykę energetyczną Niemiec, zwrócił uwagę na fakt, że postrzeganie projektów, jakimi są Nord Stream i Nord Stream 2 "zmieniło się dopiero teraz - po wybuchu wojny". - Kiedy okazało się, że mity i złudzenia dotyczące współpracy energetycznej z Rosją okazały się być błędne - podkreślił analityk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy energetyka gaz ziemny gaz przemysł Ośrodek Studiów Wschodnich Rafał Dudkiewicz GOSPODARKA

Witold Waszczykowski: OBWE powinna być aktywna na Ukrainie od początku

- Trochę jestem zdziwiony, że aktywizacja OBWE [na Ukrainie] następuje dopiero teraz. To powinno dziać się od samego początku - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i b. szef MSZ. Gość audycji stwierdził, że ONZ jest organizacją sparaliżowaną, ale OBWE nadal ma możliwość działania na Ukrainie i powinna to wykorzystywać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Witold Waszczykowski ŚWIAT Europa OBWE ONZ Zbigniew Rau dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie

Polityka prezydenta Erdogana. Witold Repetowicz: Turcja jest oknem Rosji na świat

- Obecnie patrzymy na Turcję przez pryzmat partii rządzącej AKP oraz prezydenta Erdogana, a poza AKP jest też inna Turcja, która być może wygra wybory w przyszłym roku i ta opozycja jest zdecydowanie bardziej zorientowana na współpracę z Zachodem - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. międzynarodowych Witold Repetowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Azja Europa Turcja Rosja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan