Polskie Radio
Section05
inflacja

Prezes PiS: w czasie pandemii zorganizowaliśmy program wsparcia i zatrzymaliśmy wzrost bezrobocia

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Zielonej Góry, że rządowi udało się ograniczyć społeczne skutki walki z inflacją. Jarosław Kaczyński przypomniał, że uniknięto zwiększonego bezrobocia, zamrożono ceny energii, wprowadzono wakacje kredytowe i stworzono wiele osłon finansowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński regiony dolnośląskie Prawo i Sprawiedliwość Zielona Góra polityka GOSPODARKA COVID-19 inflacja

Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić

Obniżka inflacja to zawsze powód do radość, ale niestety jednocześnie wzrosła inflacja bazowa, a to pokazuje utrzymującą się presję na wzrost cen w kolejnych miesiącach. Podobny efekt będzie miał wzrost kosztów energii. Gorsze są dane o niewielkim poziomie wzrostu inwestycji tak krajowych,. Jak i zagranicznych spowodowane obawami przed wojną, spadkami popytu czy drogim kredytem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja pkb tarcza antyinflacyjna Komisja Europejska ceny żywności ceny paliw

Eksperci: zerowy VAT na żywność na pewno pomoże Polakom w dobie wysokiej inflacji

Utrzymanie w przyszłym roku zerowego VAT na żywność to rozwiązanie jednoznacznie korzystne dla Polaków, pozytywnie oddziałujące na poziom inflacji. Poziom realnych cen będzie jednak w znacznym stopniu uzależniony także od kosztów transportu czy energii. Jeśli pracownicy odczują dalszy realny spadek siły nabywczej swoich wynagrodzeń, choć statystycznie one cały czas rosną, to mogą ruszyć po podwyżki. Pracodawcy mogą jednak nie być w stanie pozytywnie na to dopowiedzieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT tarcza antyinflacyjna inflacja zarobki wynagrodzenia

"Dusząc ceny energii, staramy się zdusić inflację". Premier Morawiecki o działaniach rządu

- Tarcza antyinflacyjna odnosząca się nośników energii będzie obowiązywać do końca roku, od 1 stycznia ceny prądu oraz gazu będą zamrożone - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dusząc ceny energii, rząd stara się obniżyć inflację.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna ceny paliw ceny żywności inflacja gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

Inflacja wyhamowuje? Poseł PiS: są pierwsze sygnały, że może szybciej przezwyciężymy kryzys

Jak zapowiadają eksperci inflacja nieco wyhamowuje. Niebawem GUS poda oficjalne dane. Jak mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Elżbieta Zielińska to są pierwsze sygnały, które wskazują, że być może szybciej pokonamy kryzys gospodarczy niż oczekiwano. - Oczywiście cały czas trzymamy rękę na pulsie - oceniła poseł.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek POLSKA społeczeństwo inflacja Elżbieta Zielińska

Ceny paliw. KE przeciw obniżce VAT, wiceminister finansów zapowiada inne rozwiązania

- Kluczowe jest utrzymanie takiej polityki makroekonomicznej, która spowoduje, że złoty będzie się umacniał i to będzie wpływać na wysokość finalnej ceny, którą zapłacimy na stacjach paliw - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ceny paliw kierowcy Ministerstwo Finansów inflacja tarcza antyinflacyjna Artur Soboń polityka

Eksperci: polski dług jest stabilny i uzasadniony, choć trzeba zastanowić się nad oszczędnościami

Polskie zadłużenie ani nie jest jakieś szczególnie wysokie na tle innych państw, ani nie ma złej struktury. W pewnym stopniu musimy plasować go na rynkach zagranicznych, a teraz ten poziom będzie się już stabilizował. Poprawia się też rentowność naszych obligacji. Oczywiście powinniśmy przejrzeć wydatki państwa od kątem oszczędności, podobnie zresztą jak wydatki indywidualnych gospodarstw domowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja długi budżet Polski inwestycje obligacje