Polskie Radio
Section05
inflacja

Niższa akcyza na benzynę, diesla i gaz. Sejm zajął się rozwiązaniami z tarczy antyinflacyjnej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt - jak powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski - zawiera część rozwiązań w ramach tarczy antyinflacyjnej, zapowiedzianej przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  inflacja akcyza GOSPODARKA paliwa Sejm Ministerstwo Finansów podatki

"Inflacja nie będzie tak wysoka". Marek Zuber o rządowej tarczy

- Plusem tej tarczy jest to, że inflacja nie będzie tak wysoka, ale dłużej będzie się utrzymywała na podwyższonych poziomach. Obniżenia lub zniesienia akcyzy i VAT-u są korzystne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber, odnosząc się do projektu ustawy o tarczy antyinflacyjnej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 inflacja POLSKA GOSPODARKA ceny paliw ceny energia elektryczna akcyza rząd Mateusza Morawieckiego

Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby przystopować inflację, choć jest to działanie o kilka miesięcy spóźnione. Pakiet antyinflacyjny z pewnością ograniczy rośnięcie cen, ale tylko na czas obniżenia podatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa podatki ceny paliw akcyza vat

TARCZA ANTYINFLACYJNA Ustawy z tarczy antyinflacyjnej już w Sejmie. Czego dotyczą nowe rozwiązania?

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowe rozwiązania wprowadzają czasową obniżkę akcyzy na paliwa, prąd oraz mniejszy podatek na niektóre paliwa silnikowe, np. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz skroplony i LPG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa akcyza podatki Sejm prąd ceny paliw inflacja budżet Polski

Co może być zagrożeniem dla utrzymania większości w Sejmie? Politolog wyjaśnia

- Obóz rządzący przyzwyczaił się, że utrzymanie większości - zresztą bardzo niewielkiej - to jest pewna sztuka i to jest zadanie niewątpliwie trudne. Na pewno ta arytmetyka w Sejmie jest kwestią istotną, jeśli chodzi o sprawne zarządzanie państwem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Sejm inflacja ekonomia Eliza Olczyk

Premier pokazał zalety pakietu antyinflacyjnego. "Będą dzięki temu niższe rachunki"

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się we wtorek do przygotowanego przez rząd pakietu antyinflacyjnego. - Zaproponowaliśmy obniżkę podatków, obniżkę akcyzy, obniżkę VAT na energię elektryczną, gaz i benzynę - wyliczał szef Rady Ministrów. - Będziemy sprawdzać, czy koncerny nie podwyższają sobie marży, by ściągać więcej z klientów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier polityka inflacja

ANALIZA Tarcza antyinflacyjna. Eksperci tłumaczą, ile zyskają kierowcy

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie rozwiązań, które mają przyczynić się do obniżki cen paliw w Polsce. Z rządowych wyliczeń wynika, że kierowcy zapłacą na stacjach mniej o 20-30 groszy na litrze. Eksperci spodziewają się mniejszego spadku i podkreślają, że dla cen paliw kluczowa będzie sytuacja na rynku surowców i rynku walutowym, a nie tarcza antyinflacyjna. 
Zobacz więcej na temat:  paliwa inflacja rząd Mateusza Morawieckiego polityka POLSKA tarcza GOSPODARKA

"To ogromne wsparcie". Kacper Płażyński o tarczy antyinflacyjnej

- Państwa zdecydowały się pomóc przedsiębiorcom i pracownikom, chronić firmy przed upadkiem. Dlatego po odmrożeniu gospodarek jest na rynku więcej pieniędzy. Jest też więcej inwestycji, konsumpcji, jest podaż, więc i ceny rosną. Natomiast tarcza antyinflacyjna w Polsce jest ogromnym wsparciem - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Kacper Płażyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA społeczeństwo inflacja GOSPODARKA

Pakiet antyinflacyjny. Spaść mają ceny gazu, energii, paliwa i ciepła

Rząd przyjął projekty ustaw wchodzących w skład tarczy antyinflacyjnej. Przewidują one między innymi obniżenie opodatkowania gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliw. Zostanie też wprowadzony dodatek osłonowy dla rodzin. Rozwiązania mają przyczynić się do spadku cen i zmniejszenia wydatków Polaków.
Zobacz więcej na temat:  inflacja Mateusz Morawiecki gospodarka polska kryzys w Unii Europejskiej kryzys kryzys gospodarczy