X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Białoruska ruletka". Prezentacja niezwykłej książki o Białorusi. A potem Andrej Sannikau, Stanisław Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut na wyjątkowej debacie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 19:56
W Warszawie 12 grudnia odbędzie się prezentacja książki Andreja Sannikaua, "Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą”. A w debacie o Białorusi udział wezmą m.in. pierwszy przywódca białoruskiego państwa, sygnatariusz umowy białowieskiej o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Romaszewska, dyrektor telewizji Biełsat.
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na BiałorusiFoto: Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

NASZ WYWIAD
stanislaw szuszkiewicz 663
OPOWIEŚĆ STANISŁAWA SZUSZKIEWCZA: ZSRR ROZPADŁ SIĘ NA POLOWANIU W PUSZCZY

Prezentacja książki i debata rozpoczną się o godzinie 18 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wydarzenie organizują telewizja Biełsat, jedyna niezależna białoruskojęzyczna telewizja, nadająca z terytorium Polski na Białoruś drogą satelitarną, Ośrodek KARTA i Teatr Polski w Warszawie.

12 grudnia ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim niesamowita kronika niedawnych wydarzeń na Białorusi, autorstwa jednego z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej, Andreja Sannikaua. Książka ”Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą” ukazała się już wcześniej po angielsku, rosyjsku i białorusku.

Jej fragmenty na scenie przeczyta dyrektor Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn.

"Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą" to relacja o dzisiejszej Białorusi, zdominowanej przez brutalny reżim, który przed światem odgrywa spektakl pozorowanej demokracji – zaznacza Ośrodek Karta, który wydał polską wersję książki. Wydawcy przytaczają słowa noblistki Swietłany Aleksijewicz, która ocenia, że jest ona bezcennym świadectwem dla historii. ”Najbardziej wstrząsnęła mną galeria oprawców" - oceniła Swietłana Aleksijewicz. Dramaturg i zdobywca Oscara Tom Stoppard komentował zaś, że to opowieść o „bandytyzmie, który leży u podstaw każdej dyktatury, o tym, jak bandyci przejmują władzę na wszystkich szczeblach, od samej góry do samego dołu".Andrej Sannikau  od 1997 roku jest międzynarodowym koordynatorem Karty ’97 – białoruskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz obrony praw człowieka. W 2010 roku wziął udział w wyborach prezydenckich na Białorusi jako kandydat opozycji. 19 grudnia 2010, podczas demonstracji w Mińsku przeciwko sfałszowaniu
wyników wyborów, został pobity i aresztowany. Został skazany w maju 2011 na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie za „organizowanie masowych zamieszek”. W 2012 roku został zwolniony, otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku był nominowany do Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

Dyskusja z udziałem wyjątkowych prelegentów

Po prezentacji książki odbędzie się dyskusja o Białorusi, padną pytania o przyszłość tego kraju dalszą i tę najbliższą.

W dyskusji wezmą niezwykli goście z Białorusi – autor książki Andrej Sannikau – niezależny kandydat w wyborach prezydenckich 2010, inicjator Karty ’97; prof. Stanisłau Szuszkiewicz – głowa państwa białoruskiego w chwili odzyskiwania niepodległości; Andrzej Poczobut – dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi.

Stanisław Szuszkiewicz Stanisław Szuszkiewicz, fot. PolskieRadio.pl
Andrzej Poczobut Andrzej Poczobu, fot. PolskieRadio.pl

Polski głos mają reprezentować mają wedle zapowiedzi m.in. Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA, Bogusław Chrabota (dziennik ”Rzeczpospolita”), Witold Jurasz – dyplomata (były charge d’affaires RP na Białorusi) ”Ośrodek Analiz Strategicznych”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV „Biełsat”.

Część oficjalną zakończy minikoncert białoruskiego muzyka Pawła Arakeliana.

Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia (poniedziałek), godz.18.00, Scena Kameralna Teatru Polskiego w Warszawie (ul. Karasia 2) i potrwa około trzech godzin.

Wstęp  jest wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: promocja@karta.org.pl

agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak