X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Mińsk: zatrzymano 20 działaczy, w tym Mikołę Statkiewicza, Wiaczesława Siwczyka

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 16:58
Opozycyjny polityk Mikoła Statkiewicz, który próbował zwołać na wtorek alternatywną akcję w Dniu Niepodległości Białorusi, został zatrzymany w Mińsku. Według Radia Swaboda zatrzymano też ok. 20 osób, które przyszły na Bulwar Tołbuchina, by wziąć udział w akcji. Portal podaje, że zatrzymano również opozycjonistę Wiaczesława Siwczyka.
Audio
  • Zatrzymania opozycjonistów. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Flaga i herb Białorusi po odzyskaniu niepodległości. W 1995 roku Aleksander Łukaszenka zmienił symbolikę państwową na podobne do symboli bolszewickich za czasów republiki
Flaga i herb Białorusi po odzyskaniu niepodległości. W 1995 roku Aleksander Łukaszenka zmienił symbolikę państwową na podobne do symboli bolszewickich za czasów republikiFoto: Shutterstock.com / Yerchak Uladzimir

Białoruska milicja zatrzymała w Mińsku około 20 osób. To głównie opozycjoniści i obserwatorzy, którzy przyszli na niezależne obchody Dnia Niepodległości Białorusi. 

Niezależne media poinformowały, że wśród zatrzymanych znaleźli się znani liderzy opozycji - Mikoła Statkiewicz i Wiaczesław Siwczyk. Prawdopodobnie wraz z innymi zwolennikami opozycji i kilkoma niezależnymi obserwatorami zostali przewiezieni na posterunki milicji.

Opozycjoniści zamierzali upamiętnić przypadającą w Dniu Niepodległości rocznicę wyzwolenia w 1944 roku Mińska spod okupacji hitlerowskiej. Jednocześnie chcieli przeprowadzić akcję solidarności z tymi, którzy walczą z obecnymi białoruskimi władzami.

Przedsięwzięcie nie było uzgodnione z władzami. Na razie nie ma oficjalnych danych o liczbie zatrzymanych.

Jak pisze Radio Swaboda, Mikoła Statkiewicz chciał, by w czasie akcji "wyzwolenia i solidarności” uczcić rocznicę wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich w czasie II wojny światowej, a także „wyrazić solidarność z tymi, którzy walczą o wyzwolenie kraju spod władzy stronnika Hitlera”, jak określił Aleksandra Łukaszenkę.

Według mediów o planach zawołania akcji polityk poinformował kilka godzin przed zatrzymaniem.

Akcja nie została zgłoszona władzom.

3 lipca jest na Białorusi obchodzone święto państwowe – Dzień Niepodległości, które upamiętnia wyzwolenie Mińska z rąk nazistowskich Niemiec 3 lipca 1944 r.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak