X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Nowogródek: sanktuarium imienia sióstr, które oddały życie za 120 osób

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 07:30
Kościół farny pod wezwaniem Przemienia Pańskiego w Nowogródku na zachodniej Białorusi został ogłoszony Sanktuarium Błogosławionych Męczennic Nazaretanek. To kulminacja dwudniowych uroczystości kościelnych w tym mieście upamiętniających 75. rocznicę zamordowania przez Niemców 11 sióstr nazaretanek, które oddały życie za ocalenie 120 osób. Zostały one beatyfikowane przez Jana Pawła II w marcu 2000 roku. 
Audio
Kościół farny w Nowogródku
Kościół farny w NowogródkuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Kościół farny w Nowogródku w którym ochrzczono Adama Mickiewicza, został ogłoszony sanktuarium na mocy dekretu biskupa Aleksandra Kaszkiewicza.

Ordynariusz diecezji grodzieńskiej powiedział Polskiemu Radiu, że świątynia zasługuje na to. - Dziś dekretem zostało ogłoszone, że to jest takie święte miejsce, jako sanktuarium, wyjątkowe, które zaprasza wiernych - mówi hierarcha. 

Wiktor, przedsiębiorca i polski działacz społeczny z Nowogródka podkreśla, że miejscowa ludność na długo zapamięta uroczystość.  - Dla nas to bardzo wielkie wydarzenie. Myślę, że zarówno my, nasze dzieci i wnuki będą o tym pamiętać - mówi Wiktor. 

Siostra Miriam ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu mówi, że pielgrzymi od wielu lat przyjeżdżają do Nowogródka, by modlić się przy sarkofagu zamordowanych nazaretanek. - Bardzo się cieszymy, że w 75 rocznicę rozstrzelania naszych sióstr ten kościół został ogłoszony sanktuarium - mówi siostra Miriam. 

W uroczystościach w kościele wzięli udział przedstawiciele władz Nowogródka, Polskiej Fundacji Narodowej oraz pielgrzymi między innymi z Baranowicz, Grodna, Wołkowyska, a także z Wrocławia, Białegostoku i Warszawy. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak