X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: marsz pamięci ofiar stalinowskich z okazji Dziadów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 20:00
Marsz pamięci, poświęcony pamięci ofiar represji stalinowskich, w przededniu Dziadów, obchodzonych na Białorusi 2 listopada, odbył się w niedzielę w Mińsku. Uczestnicy przeszli w pochodzie z centrum miasta do Kuropat, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary NKWD. Upamiętnienie ofiar represji stalinowskich, protest przeciwko "upaństwawianiu" ludowego memoriału w Kuropatach oraz przeciw otwartej tuż obok niego restauracji – to hasła tegorocznego marszu pamięci. 
Dziady w Kuropatach
Dziady w KuropatachFoto: Svaboda.org/Print screen

Tradycyjnie uczestnicy akcji, niosący drewniane krzyże, transparenty i biało-czerwono-białe flagi, nawiązujące do narodowej symboliki białoruskiej, zebrali się w centrum miasta, niedaleko Parku Czeluskinców, skąd ruszyli w pochodzie w kierunku oddalonego o kilka kilometrów uroczyska w Kuropatach. 

Organizatorem akcji - uzgodnionej z władzami - jest formalnie opozycyjna Partia Konserwatywno-Chrześcijańska Białoruski Front Narodowy (KPCh-BNF), ale biorą w niej udział politycy pozostałych partii opozycyjnych i ok. 150-200 innych osób. 

Tegoroczny marsz jest już 30., odkąd w 1988 r. archeolodzy Zianon Paźniak i Jauhien Szmyhaliou ujawnili na łamach pisma "Litaratura i Mastactwa" o znajdujących się w Kuropatach masowych grobach osób represjonowanych przez NKWD w latach 30. i 40. XX w. Według Paźniaka – przebywającego obecnie na emigracji lidera KPCh-BNF - w Kuropatach może spoczywać nawet 250 tys. ofiar. 

Po dojściu niedzielnego marszu pamięci do Kuropat zaplanowany jest miting, zapalenie zniczy i wbicie krzyży. Ponadto aktywiści zgromadzeni wokół Pawła Siewiaryńca z Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji zapowiedzieli kolejny protest przeciwko restauracji zlokalizowanej w pobliżu Kuropat. 

W sobotę, jak informowało Radio Swaboda, w Kuropatach odbył się "czyn społeczny" zorganizowany przez środowiska prorządowe. W trakcie porządkowania cmentarza został spiłowany jeden z krzyży, który – jak zapowiedziano – ma zostać zastąpiony nowym, ponieważ był złamany. 

Szereg przedstawicieli opozycji i działaczy społecznych sprzeciwia się lub przynajmniej wyraża sceptycyzm wobec rządowych planów umieszczenia na terenie uroczyska oficjalnego pomnika. Na cmentarzu rozpoczęto już prace budowlane, jednak aktywiści uważają, że projekt jest realizowany bez konsultacji społecznych. 

2 listopada, w Dniu Zadusznym, tradycyjnie nazywanym na Białorusi Dziadami, katolicy w tym kraju wspominają swoich bliskich zmarłych. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: zatrzymano prodemokratycznych działaczy, którzy bronili Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 10:30
Działacze białoruskiej demokratycznej opozycji,  Wolha Nikałajczyk, Maja Naumawa, Leanid Kułakau zostali zatrzymani i dziś czeka ich proces. Protestowali od dłuszego czasu przeciwko restauracji, którą zbudowano bardzo blisko miejsca, gdzie doszło do masowych egzekucji stalinowskich.
rozwiń zwiń