X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

MSZ: dowiedzieliśmy się o sprawie Strzelec za późno

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
Polskie MSZ poinformowało, że dopiero miesiąc temu dowiedziało się o problemach Teresy Strzelec, która ogłosiła głodówkę w konsulacie w Brześciu. Rzecznik dodaje, że gdyby resort wiedział o tej sprawie, nie rekomendowałby jej powrotu na Białoruś.
Siedziba polskiego MSZ
Siedziba polskiego MSZFoto: Gnesener1900/Wikimedia Commons/CC

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Bosacki powiedział IAR, że Teresa Strzelec poinformowała o swoich kłopotach, trwających od roku, dopiero miesiąc temu i od tego czasu polska dyplomacja nie ustaje w wysiłkach w tej sprawie. Dodał, że Polka przychodzi do konsulatu niemal codziennie, a dziś powiedziała, że chce protestować przeciwko bezczynności władz Białorusi.

Marcin Bosacki oświadczył, że konsulat w Brześciu zapewni Polce schronienie, choć jest to wbrew procedurom.

Czytaj także: Polka rozpoczęła głodówkę: nie może wyjechać z Białorusi >>>

Mąż Polki przetrzymywanej na Białorusi: jest po poważnej operacji >>>

Teresa Strzelec zaczęła głodówkę

Białoruskie władze nie chcą pozwolić Polce na wyjazd z Białorusi, domagają się od niej zapłacenia wysokiego cła za jej wielokrotnie mniej wart samochód, który same wcześniej zarekwirowały i sprzedały. Portal Kresy24.pl dowiedział się, że kobieta rozpoczęła głodówkę w proteście przeciwko bezczynności naszego MSZ w jej sprawie; zaznacza, że polski konsulat w Brześciu podjął pierwsze działania dopiero 10 dni po tym, jak kobieta zwróciła się do niego o pomoc. Polscy dyplomaci wystosowali do władz białoruskich notę w tej sprawie, jednak strona białoruska na nią nie reaguje. Jak podkreśla Kresy24.pl, polski MSZ nie podjął natomiast żadnego działania na wysokim szczeblu w obronie uwięzionej Polki.

MSZ: nie należało wracać na Białoruś

MSZ robi wszystko, by umożliwić p. Teresie Strzelec powrót do Polski – zapewnił resort w komunikacie przesłanym z kolei portalowi PolskieRadio.pl  - Konsulat RP w Brześciu interweniował we władzach regionalnych w Brześciu oraz Komitecie Celnym. Ambasada RP w Mińsku przekazała do białoruskiego MSZ notę dyplomatyczną. O położeniu pani Strzelec w Warszawie z białoruskim ambasadorem rozmawiała dyrektor Departamentu Wschodniego. Akcentujemy względy humanitarne sprawy – napisał rzecznik MSZ Marcin Bosacki. 

Rzecznik MSZ dodaje w komunikacie przesłanym portalowi, że resort dowiedział się o sprawie za późno. – (Dowiedzieliśmy się) po prawie roku od jej rozpoczęcia, wówczas, gdy procedury prawne zostały zwieńczone 5 marca zakazem opuszczania Białorusi przez p. Strzelec. Tymczasem sprawa zaczęła się w kwietniu 2012 roku - 14 kwietnia p. Strzelec wjechała autem na terytorium Białorusi, 29 kwietnia ub. r.  auto zatrzymano gdy kierował nim obywatel Białorusi. Wtedy urząd celny wszczął przeciwko p. Strzelec postępowanie. Niestety, o problemach pani Teresy Strzelec konsul został poinformowany dopiero po zatrzymaniu jej na granicy - 6 marca br. Gdybyśmy wiedzieli o sprawie wcześniej, z pewnością nie rekomendowalibyśmy p. Strzelec powrotu na Białoruś – wyjaśnił rzecznik.

Przepisy celne

W komunikacie MSZ napisano, że „zgodnie z białoruskimi przepisami celnymi (m.in. deklaracją o czasowej odprawie celnej)  na obszarze Republiki Białorusi zakazane jest użyczanie samochodu osobom trzecim i prowadzenia go bez obecności osoby na którą wystawiono deklarację”. - Naszym konsulom znane są przypadki nie tylko polskich obywateli, które znalazły się w takim położeniu jak p. Strzelec.  W marcu francuski obywatel, który pożyczył swój samochód innemu obywatelowi Francji, został obarczony kosztami opłat celnych, skarbowych i karnych i do czasu ich uiszczenia otrzymał zakaz opuszczania Białorusi. Polscy konsulowie na Białorusi kilkakrotnie skutecznie pomagali Polakom w sytuacji takiej jak pani Strzelec – ale wówczas dowiadywali się o sprawie odpowiednio wcześnie – dodaje rzecznik resortu.

Marcin Bosacki poinformował również, że na mocy białoruskiego prawa sprawę p. Teresy Strzelec prowadzi wyznaczony przez nią prawie rok temu, bez wiedzy MSZ, pełnomocnik prawny. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal podejmować będzie działania o charakterze dyplomatycznym. Wzywamy władze białoruskie do szybkiego i humanitarnego zakończenia sprawy – pisał rzecznik.

Samochód Teresy Strzelec

Jak wynika z relacji męża Teresy Strzelec, w kwietniu 2012 r. kobieta wybrała się swoim samochodem na wycieczkę do Mińska. Jej auto zepsuło się tuż za Brześciem, więc zostawiła je w warsztacie samochodowym. Po powrocie z wycieczki, okazało się, że samochodu nie ma, bo po jego naprawie nieletni syn białoruskiego mechanika potajemnie wziął kluczyki, aby się przejechać. Zatrzymała go milicja i zamiast zwrócić auto właścicielce, przekazała je białoruskim służbom celnym. Te z kolei auto zatrzymały, oświadczając, że o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Pod koniec stycznia zapadł wyrok sądowy, nakazujący zwrot samochodu państwu Strzelec. Kiedy małżeństwo udało się po odbiór swojej własności, okazało się, że jeepa nie ma, bo urząd celny sprzedał go jeszcze w zeszłym roku. Celnicy poinformowali panią Teresę, że musi zapłacić ogromną karę za… dopuszczenie auta do sprzedaży na terenie Białorusi, podatki i cło. 5 marca Teresa Strzelec i jej mąż pojechali na Białoruś, by wynająć adwokata. W drodze powrotnej na granicy zatrzymała ich białoruska straż graniczna, która anulowała jej wizę i tym samym uwięziła na Białorusi.

IAR/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polka wciąż nie może wyjechać z Białorusi. MSZ bezradne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 20:00
Teresie Strzelec cofnięto wizę: służby celne domagają się podatków i cła za samochód kobiety, który wcześniej zarekwirowały i sprzedały. Polskie MSZ wysłało notę, wezwało ambasadora, ale wciąż nie ma rezultatu. 9 kwietnia decyzję w tej sprawie ma wydać białoruski urząd celny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka ogłosiła głodówkę: nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 12:24
Teresa Strzelec, Polka, której od ponad miesiąca reżim Łukaszenki nie chce wypuścić z Białorusi, ogłosiła głodówkę na terenie polskiego konsulatu w Brześciu - podaje portal Kresy24.pl.
rozwiń zwiń