X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

W Pińsku święto męczennika Andrzeja Boboli

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:13
W Pińsku, na południu Białorusi odbędą się uroczystości 75. rocznicy kanonizacji Andrzeja Boboli. Weźmie w nich udział nuncjusz papieski.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli
Pomnik św. Andrzeja Boboli w Warszawie
Pomnik św. Andrzeja Boboli w WarszawieFoto: Hubert Śmietanka/CCWikipedia

Święty kościoła katolickiego jest opiekunem diecezji pińskiej, na terenie której prowadził działalność ewangelizacyjną.

W kościele katedralnym w Pińsku odbędzie się koncert organowy oraz odczytane zostaną referaty na temat świętego Andrzeja Boboli i historii kościoła na terenie tej diecezji. Wieczorem uroczyste nabożeństwo będzie celebrować arcybiskup Claudio Gegertotti, nuncjusz apostolski na Białorusi. 16 maja w pobliskim miasteczku Iwanawa, czyli byłym Janowie Poleskim, odbędzie się nabożeństwo w pobliżu krzyży, na miejscu śmierci męczeńskiej Andrzeja Boboli.

Działalność Andrzeja Boboli jest negatywnie odbierana przez cerkiew, która uważa, że jego praca miała znamiona prozelityzmu, czyli nawracania prawosławnych na katolicyzm.

Proroctwo Andrzeja Boboli

Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził w okolicy działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z Kościołem rzymskokatolickim.

Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi w Janowie Poleskim.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał papież Pius XI w 1938 roku. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony czwartym patronem Polski.

W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia, polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie "Cudem nad Wisłą".

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak