Raport Białoruś

Rocznica aresztowania Alesia Bialackiego: dzień solidarności z Białorusinami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 22:59
4 sierpnia, w rocznicę aresztowania Alesia Bialackiego - najsłynniejszego białoruskiego więźnia politycznego - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim i ruchem walczącym o prawa człowieka na Białorusi.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Na całym świecie organizowane są spotkania, dyskusje, seminaria, pikiety i koncerty.

Obchody warszawskie przewidują m.in: maraton pisania listów do więźniów politycznych, pikietę solidarności na placu Zamkowym z więźniami politycznymi, debaty o tematyce społecznej i politycznej oraz koncert muzyki białoruskiej w jazzowo-folkowych aranżacjach.

50-letni obecnie Aleś Bialacki został w 2011 r. aresztowany, a następnie skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia. Sąd uznał, że zataił on dochody i nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Aleś Bialacki odrzuca te oskarżenia, wyjaśnia, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka i pomoc represjonowanym i ich rodzinom.

Do aresztowania Bialackiego przez błąd urzędników przyczyniły się Polska i Litwa – prokuratorzy w Polsce i resort sprawiedliwości na Litwie wydały białoruskim organom ścigania dane o kontach Alesia Bialackiego. Tego kroku żałowano poniewczasie, ale jego skutków nie udało się już odwrócić.

IAR/in/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Szczegółowy plan obchodów Dnia Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi na stronie Domu Białoruskiego w Warszawie >>>

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu, Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak