Polskie Radio
Section05
Aleś Bialacki

Wiasna: w 2022 roku co najmniej 1242 osób zostało skazanych w procesach politycznych

Co najmniej 1242 osoby zostały w minionym roku skazane na Białorusi w sprawach motywowanych politycznie - powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Jak wynika z danych obrońców praw człowieka, sądy orzekły w tym kraju kary pozbawienia wolności o łącznej długości 2501 lat.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki

Noblista w metalowej klatce i kajdankach. Aleś Bialacki prosił, by proces był po białorusku, odmówiono

W Mińsku na Białorusi ma miejsce proces laureata pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i jego współpracowników z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Odrzucono wnioski o używanie przez prokuratora języka białoruskiego, w miejsce rosyjskiego. Odmówiono zdjęcia oskarżonym kajdanek i zwolnienia z aresztu, w którym spędzili już półtora roku w bardzo złych warunkach. Spowodowało to pogorszenie się ich stanu zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki

TYLKO U NAS "Nie sądzę, by Polska cieszyła się z kilkuset kilometrów granicy z Rosją". Myśli noblisty Alesia Bialackiego

"Wspieranie wolnej, demokratycznej Białorusi jest absolutnie w interesie Polski. Nie sądzę, by Polska cieszyła się z dodatkowych kilkuset kilometrów granicy z Rosją (...) To geopolityczny interes Polski, by Białoruś była niezależnym państwem i by nastała tam demokracja". Tak mówił Aleś Bialacki kilka lat temu, w wywiadzie dla portalu Polskiego Radia. Przypominamy niektóre spośród wielu ciekawych przemyśleń laureata tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Były więzień Stanisław Asiejew ujawnia światu rosyjski system tortur. "Katownie będą, póki armia nie przegna Rosjan"

Tortury i katownie będą istnieć, póki ostatni Rosjanie nie zostaną przegnani z ukraińskiego terytorium przez nasze wojska - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Asiejew, ukraiński dziennikarz, który spędził niemal  trzy lata w donieckiej katowni, gdzie był poddawany torturom m.in. z użyciem prądu elektrycznego. Podkreślił, że Ukrainie potrzebne jest obecnie dobrej jakości uzbrojenie. Konieczne jest też wsparcie, jeśli chodzi o karanie tysięcy zbrodniarzy wojennych - Rosjan. By ich skuteczniej ścigać, Stanisław Asiejew założył właśnie specjalną fundację - która płaci za informacje o zbrodniarzach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki NASZ WYWIAD

BIOGRAFIA: TYLKO U NAS Kim jest Aleś Bialacki, uwięziony białoruski noblista? "Ci, którzy zmienili nasz świat, często się uśmiechali"

Aleś Bialacki, dyrektor słynnego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, działającego od 1996 roku, tegoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, filolog, pisarz, działacz społeczny, przebywa obecnie w białoruskim więzieniu. Jest ważną postacią w najnowszej historii i kulturze Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki

Noblista za kratami. Działacz: Nobel dla Alesia Bialackiego jest światłem w tunelu, bo wracają czasy stalinowskie

- Na Białoruś wracają czasy stalinowskie. Z całego naszego kraju tworzy się obóz koncentracyjny. Fakt, że noblista, znany na całym świecie obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, znajduje się w więzieniu, pokazuje rozmiar katastrofy, która ma miejsce na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności Razem, dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa serwis wschodni Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Kreml Aleś Bialacki NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Dwie strony Pokojowej Nagrody Nobla. "Warto skupiać uwagę na tej jasnej"

- Nagroda dla "Memoriału" jest wyraźnym sygnałem dla Putina. Nagroda dla Bialackiego to sygnał dla Łukaszenki, a nagroda dla Centrum Wolności Obywatelskich jest sygnałem dla kogo? Można odnieść mylne wrażenie, że organizacje te łączy wspólny mianownik, którym jest walka z reżimem w każdym z tych krajów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o tegorocznych laureatach Pokojowej Nagrody Nobla dr Nadia Gergało-Dąbek, badaczka z Centrum Europy Wschodniej UMSC.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pokojowa Nagroda Nobla Aleś Bialacki Memoriał

Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty. Zarembiuk: Aleś Bialacki to człowiek idei

- Oprócz Bialackiego w więzieniu znajduje się jeszcze sześciu członków "Wiosny". Każdy z nich znał to ryzyko, od 2001 r., gdy zdelegalizowano tę organizację, wiedział, że każdego dnia mogą zapukać do drzwi i aresztować za działalność społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Dom Białoruski w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla Wiesław Molak

PR24 Aleś Bialacki laureatem pokojowej nagrody Nobla. "Jest sumieniem białoruskiej opozycji"

- Aleś Bialacki jest postrzegany jako takie sumienie białoruskiej opozycji. To jednak jest człowiek innego kalibru, niż chociażby Swiatłana Cichanouska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Stan rzeczy" ekspert mówił o wszystkich nagrodzonych w tym roku pokojową nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Aleś Bialacki Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Rosja Ukraina Białoruś

Aleś Bialacki z Nagrodą Nobla. W 2011 roku rząd Tuska wydał go reżimowi. "Dane trafiły do służb w Mińsku"

Pokojowa Nagroda Nobla 2022 trafiła m.in. do Alesia Bialackiego - białoruskiego działacza na rzecz praw człowieka, opozycjonisty. Niestety, w 2011 roku to władze polskie (a także litewskie) mogły przysłużyć się do jeszcze większych represji wobec aktywisty. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Radosław Sikorski Aleś Bialacki Białoruś opozycja demokratyczna

"Pokojowy Nobel daje nam wiarę, że zwyciężymy". Były ambasador Białorusi w Polsce o wyróżnieniu Alesia Bialackiego

- Aleś Bialacki całe swoje życie walczy o prawa człowieka i swobodę na Białorusi. Przyznanie mu Pokojowej Nagrody Nobla daje nam wiarę, że zwyciężymy - powiedział białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla Rosja Ukraina Białoruś prawa człowieka Aleś Bialacki społeczeństwo

Pokojowa Nagroda Nobla. Jan Piekło: wskazano na kluczowy dla przyszłości świata region

- Ukraina, Białoruś i Rosja stanowią wspólny mianownik do rozwiązania problemów globalnych. Najpewniej tym kierowała się Królewska Szwedzka Akademia Nauk, podejmując decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  Pokojowa Nagroda Nobla nagroda Nobla ŚWIAT Ukraina Białoruś Rosja Aleś Bialacki

TYLKO U NAS Białoruscy opozycjoniści proszą o pomoc prezydenta i premiera. Chodzi o portal Karta’97

Opozycyjni politycy Białorusi w tym syngatariusz porozumień białowieskich Stanisław Szuszkiewicz, zwracają się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Białoruski niezależny portal Karta’97, który po represjach chroni się i pracuje w Polsce, ma problem z uzyskaniem finansowania, może być zmuszony do zaprzestania działalności.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media TYLKO U NAS premier Mikoła Statkiewicz Aleś Bialacki