X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Olbrzymi odłamek meteorytu z Czelabińska wydobyty z jeziora- skała waży ponad 570 kg (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 19:40
Z dnia jeziora Czebarkuł w środę wydobyto ogromny fragment meteorytu, który w lutym eksplodował nad rosyjskim Czelabińskiem.
Meteoryt z Czelabińska. Kadr z filmu telewizji Wiesti
Meteoryt z Czelabińska. Kadr z filmu telewizji WiestiFoto: vesti.ru

Jak informuje agencja Interfax, olbrzymi fragment meteorytu waży prawdopodobnie 570 kg. Dokładna waga nie jest znana, bo gdy wskazówka sięgnęła  570 kg, zepsuła się waga. Skałę wydobyli z dna jeziora nurkowie z firmy Aleut. Podczas podnoszenia, skała rozpadła się na trzy części. Docent katedry czelabińskiego uniwersytetu Siergiej Zamozdra potwierdził, że wydobyty z jeziora kamień to odłamek meteorytu z Czelabińska.

Meteoryt będzie dokładnie zważony. Jego fragmenty będą poddane rentgenografii, by ustalić skład skały.

Maksim Szipulin z firmy Aleut, która wydobywała meteoryt, powiedział, że skała znajdowała się poniżej dna jeziora, na głębokości 20 metrów. Firma przestanie już wydobywać z jeziora mniejsze fragmenty meteorytu.

Kula ognia nad Uralem

15 lutego nad Uralem zaobserwowano duże ogniste ciało niebieskie z ogonem. Według rosyjskich ekspertów, meteoryt rozpadł się na wysokości około 5-10 metrów nad Czelabińskiem, a potem na okolicę spadł deszcz jego odłamków. Meteoryt widziano nad Czelabińskiem, Jekaterynburgiem, Tiumieniem, Kastanią (na północy Kazachstanu).

Fala uderzeniowa wybiła okna w ponad 7 tysiącach budynków, pomocy medycznej według oficjalnych danych wymagało 1,6 tysiąca ludzi, głównie poranionych odłamkami szkła. Media informowały wcześniej, że wiele osób stało przy oknach patrząc w niebo i wypatrując niezwyczajnego zjawiska.

Masa meteorytu była szacowana na 10 tysięcy ton, rozmiar na około 17 metrów. Ustalono, że jest to typ chondrytu. Uczeni rosyjscy sądzą, że meteoryt oderwał się wcześniej od dużej asteroidy.

Zakłada się, że meteoryt rozpadł się na mniejsze kawałki w atmosferze. Przypuszczano, że duży fragment skały wpadł do jeziora Czebarkul, ale nie potwierdzili tego nurkowie.

 

Meteoryt z Czelabińska:>>>

Interfax.ru/RIA Novosti//agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ESA: Europa powinna wykrywać małe, groźne asteroidy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 06:11
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpoczęła prace nad projektem wykrywania małych asteroid, zagrażających Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd wziął się meteoryt, który eksplodował w Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 14:25
Astronomowie z Kolumbii ustalili pochodzenie meteoroidu, który kilkanaście dni temu eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji. Do analizy wykorzystano wiele źródeł, także amatorskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: w Czelabińsku stanie pomnik meteorytu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 18:30
Lokalne władze chcą w ten sposób upamiętnić wydarzenie z 16 lutego, kiedy nad Uralem przeszedł deszcz meteorytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meteoryt z Czelabińska tak stary, jak Układ Słoneczny

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:14
Według rosyjskiego uczonego Michaiła Marowa, meteoryt, który spadł nad Czelabińskiem w połowie lutego liczy sobie 4,56 miliarda lat. - Mamy w ręku materię stworzenia - oświadczył badacz.
rozwiń zwiń