Informacyjna Agencja Radiowa

Studenci szukają żydowskich nagrobków

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:52
Rozpoczęła się akcja poszukiwania zaginionych macew. Celem ogólnopolskiego „Projektu Matzeva" organizowanego przez Fundację „From The Depths" jest odnalezienie i przywracanie właściwego miejsca oraz pamięci żydowskim nagrobkom użytym po wojnie jako materiał budowlany.
Studenci szukają żydowskich nagrobków
Foto: flickr/ KrzysztofTe Foto Blog

Jonny Daniels pomysłodawca i organizator „Projektu Matzeva" oraz Prezes Fundacji „From The Depths" wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że zaznacza, że w projekcie chodzi o przywrócenie pamięci. Jak tłumaczy "na każdej z macew jest jakieś imię, jakąś część czyjejś historii i wspomnień. Znajdując te macewy i przywracając je, przywracamy pamięć o kimś. Teraz, dzięki silnej współpracy polsko-żydowskiej, jest na to idealny czas".
Dziś grupa studentów archeologii rozpoczęła pilotażowe prace w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Jonny Daniels mówi, że studenci uczestniczący w projekcie zostali dobrze przyjęci na Warmii i Mazurach.
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor Paweł Śpiewak tłumaczy, że odnalezienie macew ma niezwykle ważne znaczenie. Chodzi o to - mówi profesor - aby obudzić wrażliwość i świadomość oraz powiedzieć, że to nie są zwykłe kamienie ale "kamienie święte do pewnego stopnia". Zrazem, wyjaśnia dyrektor Śpiewak, jest to tez próba przywrócenia tych kamieni miejscom, z których zostały zabrane.
Profesor Śpiewak tłumaczy, że te macewy to materialna część kultury żydowskiej, którą Niemcy w czasie II wojny chcieli zniszczyć. Profesor wyjaśnia, że macewy są niezwykle ciekawe z etnograficznego punktu widzenia, na wszystkich są płaskorzeźby i symbole religijne, i jest to spuścizna kulturowa Żydów w Polsce.
Prace na Warmii, Mazurach i Podlasiu będą trwały do soboty, a wiosną mają być kontynuowane. Zarazem organizatorzy akcji proszą wszystkie osoby, które znają miejsca, w których leżą macewy o informowanie albo Żydowskiego Instytutu Historycznego albo kontakt na adres info@matzeva.org
Więcej informacji o tym przedsięwzięciu można znaleźć na stronie www.matzeva.org

IAR