Informacyjna Agencja Radiowa

W Warszawie rozpoczynają się finały 28 Parafiady

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 09:26
Audio

Ponad tysiąc pięciuset uczestników z ośmiu państw weźmie udział w rozpoczynających się dziś w Warszawie Finałach 28 Parafiady Dzieci i Młodzieży. Przez najbliższe sześć dni będą razem tworzyć różne wydarzenia kulturalne, rywalizować w konkurencjach sportowych i modlić się. Całe przedsięwzięcie jest pomyślane tak, aby wychowywać młodych ludzi. Program finałów nawiązując do starożytnej greckiej triady: stadion, teatr, świątynia - mówi IAR organizator i prezes Stowarzyszenia Parafiada, ojciec Tomasz Olczak z zakonu pijarów.

W tym roku szczególne miejsce w finałach Parafiady zajmuje historia. Z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski przygotowano specjalny projekt pod tytułem "Ku pierwszym Piastom”. Na miejscu zmagań stanie osada średniowieczna. Każde dziecko będzie sobie mogło wybić okolicznościowego denara z logo Chrztu Polski i logo Parafiady. W poniedziałek wieczorem zostanie odegrane przedstawienie nawiązujące do chrztu Mieszka i Dobrawy.

Parafiada rozpocznie się późnym popołudniem (16.00) mszą w sanktuarium księży pijarów na stołecznych Siekierkach. Później młodzież przeniesie się na kampus Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Ursynowie.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.