"To był dzień polskich skrzypaczek"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 22:00
- Występy Mai Syrnickiej i Amelii Maszońskiej dostarczyły nam wiele radości. Ich dzisiejsze wykonania to lektura obowiązkowa - podsumowywała I dzień przesłuchań Konkursu Wieniawskiego Magdalena Łoś.
Audio
  • Magdalena Łoś i Adam Suprynowicz podsumowują I dzień I etapu Konkursu Wieniawskiego (Dwójka)
U Amelii Maszońskiej  słychać wielką wrażliwość, delikatność, szlachetną barwę i rozumienie konwencji każdego z utworów - mówił o skrzypaczce Adam Suprynowicz
"U Amelii Maszońskiej słychać wielką wrażliwość, delikatność, szlachetną barwę i rozumienie konwencji każdego z utworów" - mówił o skrzypaczce Adam SuprynowiczFoto: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Konkurs Wieniawskiego w Dwójce
Maja Syrnicka 1200.jpg
Posłuchaj konkursowych wykonań

Za nami pierwszy dzień pierwszego etapu XV Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Dwójkowi dziennikarze podkreślali wysoki poziom techniczny wszystkich uczestników. Wśród skrzypków szczególnie dobre wrażenie zrobił Francuz Gregoire Girard. - Ten 19-letni muzyk ma w sobie ogromny nerw wirtuozowski. Pod jego palcami ożyła muzyka Wieniawskiego - komplementował Adam Suprynowicz. Z kolei Magdalena Łoś zwracała uwagę na doskonałą umiejętność posługiwania się przez Girarda kontrastem. - Miałam skojarzenia z jakąś dawną szkołą skrzypcową.

Szczególnie dużo pochwał zebrały za występy Maja Syrnicka i Amelia Maszońska. W przypadku Syrnickiej Adam Suprynowicz zwracał uwagę na jej doskonałą prezencję sceniczną. - Jej pociągnięcie smyczka w dół i zatrzymanie go tam daje nie tylko efekt wizualny, ale i dźwiękowy. To nie jest na pokaz.

W audycji usłyszeliśmy najciekawsze fragmenty przesłuchań, ale też rozmowy z wykonawcami. Uśmiechy dziennikarzy Dwójki wzbudziła uwaga Anny Maleszy, która porównała relację między swoim śpiewem i grą na skrzypcach do pewnej relacji miłosnej.

***

Tytuł audycji: Podsumowanie I dnia I Etapu Konkuru Wieniawskiego

Prowadzili:  Magdalena Łoś i Adam Suprynowicz

Data emisji: 9.10.2016

Godzina emisji: 21.00

bch

Czytaj także

Pamiętne chwile Konkursu im. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 11:25
W audycji rozmawialiśmy o najciekawszych wydarzeniach z 80-letniej historii jednego z najważniejszych światowych konkursów skrzypcowych.
rozwiń zwiń