Konkurs Wieniawskiego. "Wiele błędnych decyzji jury"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 22:30
– Dwoje, może troje finalistów to naprawdę dobrzy muzycy. Natomiast pozostała czwórka to przypadkowi goście ostatniego etapu – mówił skrzypek Zakhar Bron, członek jury 15. Konkursu Wieniawskiego.
Audio
  • "Wiele błędnych decyzji jury". Z jurorem Zakharem Bronem rozmawia Krzysztof Dziuba (Dwójka)
  • Podsumowanie II dnia IV etapu 15. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (Dwójka)
Zakhar Bron podczas obrad jury 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Zakhar Bron podczas obrad jury 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka WieniawskiegoFoto: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego
Wieniawski finaliści 1200.jpg
Znamy finalistów XV Konkursu Wieniawskiego!

– Najważniejszą rzeczą, jaka wiąże się z rolą jurora konkursu, jest odpowiedzialność. Oczywiście wielkie znaczenie przy ocenianiu uczestników ma indywidualny gust jurora, gdybym jednak miał wybrać najważniejszą cechę, jaką powinien on mieć, to byłby to zmysł do wyczuwania talentów – powiedział muzyk. – Największą zaś zbrodnią, jakiej może dokonać jury, to odrzucenie wielkiej indywidualności – dodał.

Zakhar Bron tłumaczył m.in., na czym polegają wady i zalety wszelkich konkursów muzycznych. Pozwolił sobie także na negatywną ocenę wyborów jury, w którym zasiada, wskazując na młodych skrzypków, których nie powinno się dopuścić nawet do I etapu Konkursu Wieniawskiego. – Problem polega na tym, że kilkoro z nich jest w finale – narzekał.

Zakhar Bron Chciałem zaznaczyć wyraźnie, że wiele podjętych w tym roku przez jury decyzji było błędnych

Kto według jurora nie powinien zagrać w Poznaniu i jak tłumaczył on swoją radykalną postawę w tej sprawie? O tym w nagraniu audycji.

***

Komentowali: Magdalena Łoś i Przemysław Psikuta

Goście: Zakhar Bron (skrzypek, członek jury 15. Konkursu Wieniawskiego), Marek Pijarowski (dyrygent), Luke Hsu (uczestnik 15. Konkursu Wieniawskiego)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Zachwyty i kontrowersje. Finaliści Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 22:29
15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego wkroczył w decydującą fazę. W przeddzień IV etapu omówiliśmy w Dwójce dotychczasowe konkursowe wykonania siedmiorga finalistów.
rozwiń zwiń